Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Galatasaraya şok suçlama!
17 Nisan 2013 Çarşamba 11:11

Galatasaray'a şok suçlama!

Didier Drogba’nın Galatasaray’a transferi sonrasında işin peşini bırakmayan Çin’in Şangay Shenhua Kulübü, sarı-kırmızılıların bu transferde Drogba’yı sözleşmesini feshetmeye teşvik ettiğini belirterek, FIFA’dan 2 dönem transfer yasağı talebinde bulundu.

Futbolcu, Çin’de bulunduğu dönemde alacaklarının ödenmediğini belirterek, FIFA’ya başvurmuş, kulüpten bu paranın tahsil edilmesini ve ayrılmasının “haklı fesih” olarak sayılması talebinde bulunmuştu. Böylece Drogba, kendisi için istenecek bonservis bedelinden de kurtulmanın hesaplarını yapıyordu. Ancak Çin kulübü, FIFA’ya kendi mevzuatını hatırlattı ve yetki itirazında bulundu. Zorunlu düzenlemeye göre, ihtilaflardaki tek yetkili merciin Çin’de bulunan Tahkim Mahkemesi olduğunu vurgulayan Şangay kulübü, davanın kendi ülkelerinde görülmesini talep etti.

Çin ekibinin avukatları, yetki itirazının kabul edilmemesi durumunda ise karşı dava açtıklarını belirterek, Galatasaray açısından çok büyük önem taşıyacak maddeler ileri sürdü. Drogba’nın haksız fesih yaptığını dile getiren Şangay Shenhua yetkilileri, bundan dolayı 16 milyon euroya yakın bir tazminat istedi, bu konuda Galatasaray’ın da sorumlu olduğuna dikkat çekti. Avukatlar, davanın FIFA’da görülmesi halinde, Cim-Bom’a 2 dönem transfer yasağı talebinde de bulundu.

Sarı-kırmızılıların bu olayda azmettirici rol üstlendiğini söyleyen Çinlilerin başvurusundan bilgileri olmadığını söyleyen Galatasaray’ın Hukuktan Sorumlu yöneticisi Sedat Doğan, kendilerine bu konuda bir bilginin ulaşmadığını ifade etti.

Bir dava da Fransa’dan

Drogba, ülkesinde yaptırdığı futbol merkezi için yaptırdığı bir işten dolayı mahkemelik oldu. Acqua Nova adındaki atık su tesisleri yapan firma, toplam 1.2 milyon euro bedelli işin 800 bin euroluk kısmını aldıklarını, kalan 400 bin euroyu tahsil edemediklerini belirterek mahkemeye gitti, ek zararları karşılığında da 660 bin euro daha talep etti.

Konu hakkındaki son kararı 17 Haziran tarihinde Ajaccio’daki yerel mahkeme verecek. AFP’ye dayandırılarak Fransız medyasına yansıyan haberde, Fildişi Sahilli futbolcu mahkemeyi kaybederse, Galatasaray’dan kazandığı 2 aylık maaşını firmaya ödemek zorunda kalacak.


Skorer
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA