Banu Tansel / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Banu Tansel / Yazar

Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

14 Kasım 2014 Cuma 16:53

Erich Maria Remarque’nin yoz beyinlerin ve ilkel dürdülerin neden olduğu savaş kargaşasını müthiş vurgularla anlattığı kitabın ismidir ’Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’. Kitabın aynı adlı filmini de izledim ama okumak beni daha fazla etkiledi. Esasında benim için bir ‘karamsarlık’ kitabıdır diyebilirim. Çünkü ne zaman bir şeylerin değişmesini beklesem ve sonrasında değişemeyeceğini idrak etsem hep aynı cümleyi mırıldanırım...’Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’

Eğer şu an burada sokak hayvanlarının yaşam hakları ile ilgili bir şeyler yazmaya devam ediyorsam ’Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’.

Bir insanı tanımak onu anlamaya yetmiyor. Sosyal çevremizde, sabahları selamlaştığınız medeni insanların yaşam duruşlarının, en can alıcı noktalarda sahtelikten yıkıldığını görebiliyoruz. Adeta ilkellik abidesi oluyorlar, insafsızca ve ısrarla. Kedilerin etrafta yiyecek araması, bir köpeğin kaldırımın ortasında kıvrılıp yatması bu insanların tüm dikkatlerini ‘ortadan nasıl kaldırırım’ amacına yönelmelerine yeterli oluyor. Sokak hayvanlarına mama vermeniz, okşamanız ve hatta onlara bir kap su koymanız sizi suçlu yapıyor onların gözünde. Siz olursunuz her türlü müsibetin sebebi. İşte o an mırıldanırım... ’Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’.

Siz istediğiniz kadar ‘yazık- günah’ kelamından başlayıp etkiyiyi artırarak 5199 nolu kanundan bahsedip durun,işe yaramaz. Neyin peşindesin sen, ilkel yaratık diye de bağırabilirsiniz. Ama inanın ki bu haykırış ne sizi hayvan manyağı bir müsibet olmaktan ne de zavallı kedi ve köpekleri başlarına gelecek belalardan kurtarır. Nafile bir çırpınıştır sizinkisi. İşte o an mırıldanırım... ’Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’.

İşyeri bahçesine sığınan kedi köpeklere tahammül gösteremeyip ‘bunlara yiyecek verilmeyecek’ diye ferman buyuran yönetici, trafikte kediyi ezip umrunda bile olmayan yan arabadaki sürücü ve yaratamayacakları canlar için yok etme fermanlarını savuran niceleri arasında bir uzaylı olduğumu anladığımda... İşte o an mırıldanırım... ’Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’.

Gerçekte, hayvanların yaşam haklarının mücadelesi diye bir şey yoktur. Çünkü mücadele edilen düşman, zihniyetlerdir. Empatiden yoksun, ilkel beyinlerdir...İşte o zihniyetler, zeytin ağaçlarını insafsızça kesebilmekte, işte o zihniyetler denizleri çöple doldurarak türleri yok edebilmektedirler.

Olsun, illede olsunnn...yeni ve iyi şeyler olsun...mesela revize edilen T.C. 5199 numaralı kanun yeni suç yaptırımlarıyla hemen uygulamaya konulsun, insanlar kanundan korksun, basın yoluyla rezil edilmekten değil. Bir kedinin kuyruğunu kesenin cezası basın yolu ile ifşa edilmenin dışında ‘suç’ tanımlamasının karşılığındaki ‘komik olmayan’ cezalar olsun. Alacakları cezaların düşüncesi ile kötülüklerini yüreklerine gömsünler. İbretlik cezai uygulamaları görerek  başlarına ne geleceğini bilsin böyleleri...ve ben aynı bezgin cümleyi mırıldanmayı bırakayım çünkü Garp cephesi kurtulmuş olsun.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA