Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gebelikte yaş faktörü!
07 Nisan 2016 Perşembe 16:24

Gebelikte yaş faktörü!

Bebeğin genç hücreleri anneye de gençlik veriyor.

Gebelik için en ideal yaş 18-35 yaş olarak belirlenmiştir. Buna nazaran özellikle gelişmiş ülkeler başta olmak üzere annelik yaşı giderek artmaktadır. Mesleki ve eğitim ile ilgili hedefler ve atılımlar bu yaşı arttırırken, ortaya çıkan sağlıksal problemlerde 40 yaş üstü gebelikleri yaygınlaştırmıştır.

Günümüzde artık gebelik yaş ortalaması 20 li yaşlardan 30 lu yaşlara kaymaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal yollardan hamile kalma ve normal doğumun gerçekleşmesi şansı da azalmaktadır. Yaş ilerledikçe erken doğum, geç doğum, dış gebelik, çoğul gebelik (ikiz-üçüz), bebeğin anne karnında gelişme geriliği, bebekte kalp hastalıkları, diyabet ve nörolojik sorunlar artıyor.

1958 de Uluslararası Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologları Derneği (FİGO) 35 yaştan sonraki gebelikleri yaşlı gebelik olarak tanımlamışken, MESH Index Medicus için bu kavramı kadın sağlığındaki iyileşme ve yaşam beklentisinin uzamasını da göz önüne alarak 40 yaş üzerindeki gebelikler için kullanmıştır. Bütün bu faktörler ile “çağın gereği” de denilebilecek şekilde kadınlar ileri yaşlarda gebeliğe yönlenmektedirler.

Tüm bunların yanında birçok araştırmaya göre de; 40’lı yaşlarda gebe kalıp, doğum yapan kadınlar daha geç yaşlanıyor. Kadınların, bebeğin fetal hücreleri sayesinde yenilenme ve tamir yardımı alarak daha uzun yaşadıkları belirtiliyor. Bebeğin genç hücreleri anneye de gençlik veriyor.

Dünyanın her yerinde kadınların erkeklerden uzun yaşamasının sırrının gebelik sırasında bebeklerinden bir yenilenme yardımı almaları olduğu düşünülüyor. Türkiye’de doğan bir kız bebeğin beklenen yaşam süresi ise 74.5 yıl iken bu süre her yıl yaklaşık 4 ay daha uzuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA