Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç olmalarını dikkate alalım
06 Haziran 2013 Perşembe 09:32

"Genç olmalarını dikkate alalım"

Milliyet yazarı Serpil Çevikcan, AKP'nin eylemleriyle ilgili tespitlerini yazdı. İşte o yazısı..

Başbakanlık’ta ve Ak Parti Genel Merkezi’nde, hafta başından bu yana, uzun toplantılar yapılıyor. Başbakanlık’taki toplantılara, İçişleri Bakanı ve MİT Müsteşarı da dahil. Başbakanlık cephesinde, “protestoların boyutlanmaması, bundan sonra kimsenin burnunun kanamaması ve provokasyonların önlenmesi” üzerinde çalışılıyor. Ak Parti merkezli toplantılar ise, daha çok eylemlerin olası siyasi sonuçları ve çıkarılacak derslere ilişkin. İki cephedeki değerlendirmeleri şöyle özetleyebiliriz:

Hükümet ve Ak Parti, Gezi protestosuyla başlayan bu kitlesel hareketin kısa sürede sona ermesini beklemiyor. Eylemlerin, yoğunluğunu kaybetse de dağınık biçimde bir süre daha devam edeceği hesaplanıyor.
Renk değiştiren protestoların hedefinin Başbakan Erdoğan olduğu, bu protesto eylemi sona erse bile 2014 Mart’ındaki yerel seçimlere ilerleyen süreçte, farklı gerekçelerle yeni eylemler organize edilebileceği değerlendiriliyor. Bu eylemlere neden olabilecek gerekçelerin minimize edilmesi planlanıyor.
Polisin sert müdahalesiyle 75 kente yayılan protestoların önlenebileceği, başlangıçtaki, “marjinal grupların işi” tespitinin olayın büyüklüğünün görülmesini engellediği düşünülüyor.
Protestoların, Ak Parti hükümetinin kuruluşunu izleyen yıllarda gerçekleştirilen kitlesel eylemlerden farklı nitelikler taşıdığı, protestocu gençlerin yoğunluğunun dikkate alınması gerektiğinin altı çiziliyor.
Polisin toplumsal olaylara müdahalesi konusunda yeni bir konseptin devreye gireceği konuşuluyor. Özellikle öğrencilerle polislerin karşı karşıya gelmesinin önlenmesi hedefleniyor.
Halkın karar alma süreçlerine katılımı konusunda özeleştiri yapılıyor. Merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin, önemli uygulamalar öncesinde vatandaşın “bilgilendirilmesinde” daha özenli olması gerektiği üzerinde duruluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA