Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gezi görüşmelerinde neler yaşandı
14 Haziran 2013 Cuma 12:14

Gezi görüşmelerinde neler yaşandı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Taksim Dayanışması’nın sözcüleri, sanatçılar ve aydınlardan oluşan grupla gece geç saatlerde bir araya geldi...

Başbakanlık Resmi Konutu'nda sabaha karşı 03:30'a kadar süren toplantının sonuçları bugün belli olacak. Gezi Parkı eylemi bitiyor mu?.. Toplantıda alınan kararları eylemciler nasıl karşılayacak? Kritik soruların yanıtları bugün akşam saatlerine doğru eylemcilerin kendi aralarında yapacağı toplantıda belli olacak...


Ancak sabah saatlerinde eyleme destek veren gruplardan Redhack,"Direnişe son gün gelip Başbakan'la görüşüp 'hadi eve dönüyoruz' diyenler zaten evlerinden çıkmamıştı ki. Direnen kimse, karar verecek o'dur" diye açıklama yaptı.

 Taksim Dayanışması Başbakan Erdoğan'la yapılan görüşmenin ardından bu sabah saat07:00'de 'acil' bir açıklama yaparak, Ankara'dan gelecek heyetle birlikte ayrıntılı bir değerlendirme yapılacağını duyurdu.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan 'la dün akşam 23.30'da başlayan sabah 3.30 sularında sona eren toplantının ardından gözler Taksim Dayanışması'na çevrildi.

Direnişin kaderiyle ilgili yeni bir karar alınıp alınmayacağı merak edilirken Dayanışma saat 7.00'de aşağıdaki 'acil' açıklamayı yaptı:

Taksim Dayanışması’nın bugüne kadar bütün kararları tüm bileşenleri ve halk katılımıyla alındı. Bu akşam Başbakan’ın daveti üzerine, Türkiye’nin her yerinde günlerdir sokaklarda, meydanlarda beraberce haykırdığımız taleplerimiz, arkadaşlarımız tarafından bir kez daha iletilmiştir. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da sürece dair tüm kararlar hep birlikte alınacaktır. Arkadaşlarımız Taksim’e döndükten sonra görüşmeyle ilgili daha detaylı bilgiler paylaşılacaktır.

Sanatçılardan zirve açıklaması

Başbakan Erdoğan, Taksim Dayanışması ve sanatçılar oluşan grupla geceyarısı bir araya geldi. Başbakanlık Konutu'ndaki görüşme 3.5 saat sürdü. Görüşme sonrası sanatçılar adına oyuncu Halit Ergenç açıklamada bulundu.<br /> 
Başbakanlık'ta yapılan görüşmeden sonra heyet adına sanatçı Halit Ergenç basına açıklama yaptı.

sanatci3ic.jpg
Ünlü sanatçı şunları söyledi: 'Biz sanatçılar olarak ve dayanışmadaki arkadaşlar olarak kaygılarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getirdik. Başbakanımız bizi dinledi, bir takım sonuçlara vardık. Yargıya saygılı olacaklarını, yargı süreci sonucunda olumsuz olursa buna uyaklarını, olumlu bir karar çıkarsa referanduma gideceklerini belirttiler.

Gerin ortamın sona ermesini gerektiğini dile getirdiler. Sıkıntılarımızı karşılıklı olarak dile getirdik' dedi Sunay Akın ise şu açıklamayı yaptı:'Kendi adıma çok mutluyum, çünkü çözümün altı iyice çizildi. Demokratik bir sürecin başladığına inanıyorum.' dedi

"MUTLU AYRILIYORUM"

Yazar Sunay Akın, görüşmeden mutlu ayrıldığını belirterek, "Bu süreci özellikle başından beri takip eden sanatçılara teşekkür ediyorum. Kendi adıma çok mutlu ayrılıyorum. Bundan sonra hepimizin bütün Türkiye’nin beklentilerinin altı çizilmiştir. Gezi Parkı’na gidip şiirlerimizle, sanatımızla bu işi demokratik anlamıyla bir finalle taçlandırmalıyız" dedi.

"GEZİ PARKI YARGI SÜRECİ TAMAMLANANA KADAR PARKTIR"

Taksim Dayanışması sekretaryası Tayfun Kahraman ise akşam saatlerinde görüşmenin ayrıntılarını Gezi Parkı’ndakilerle paylaşacaklarını söyleyerek şunları söyledi:

"Sayın Başbakan’ın, yargı nihai kararını verene kadar projenin uygulamaya geçirilmeyeceğini ifade etmesi bu gecenin olumlu bir sonucudur. Güvenlik kuvvetlerine yönelik ölçüsüz ve kuralsız güç kullanımı açısından gereken soruşturmanın yapılacağı söylenmiştir. Başbakanımızın tarafımıza yapılan açıklamalarını ülkemizin, tüm kamuoyunun, Gezi Parkı sakinlerine bırakıyoruz.

Buradan çıkan pozitif yönlü yaklaşımı değerlendirmelerini bekliyoruz.

Biz bugün burada hala süren bu sürecin ve sayın Başbakan’ın bizlere ifade etmiş olduğu sözlerin takipçisi olacağız. Pozitif yönlü sözlerdir. Arkadaşlarımızın da pozitif olarak değerlendireceklerini düşünüyoruz.

Şu anda Gezi Parkı’nın park olarak kalması açıktır. Gezi Parkı yargı süreci tamamlanana kadar park olarak kalacaktır.

Yargıdan bir iptal kararı çıkması halinde Başbakanımızın ifade ettiği gibi park olarak kalacaktır. Bunu sabah değerlendireceğiz.

Akşam da bir etkinlik yapacağız. Arkadaşlarımızın takdirine bırakacağız.

4 ölüm gerçekleşti. Akşamki etkinlik şenlik olmayacaktır. Ağıtlarla, türkülerle gerçekleşen bir anma etkinliği olacak. Dayanışma etkinliği olacak. Herkesi bekliyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA