Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gezi Parkı açılıyor ama Taksime izin yok
06 Temmuz 2013 Cumartesi 17:59

Gezi Parkı açılıyor ama Taksim'e izin yok

Vali Mutlu: Bugün Taksim meydanında toplanma için müsade etmeyeceğiz...

 Gezi Parkı'nın açılış tarihi bugün saat 13.30 sularında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından ilan edildi: Pazar günü...Vali Mutlu'nun Twitter'dan açıkladığı bu tarih ajanslar tarafından haber olarak geçildi. Ancak bu açıklamadan yaklaşık 3 saat sonra Vali, Gezi Parkı'nın; yarın ya da Pazartesi günü açılacağını söyledi. Vali Mutlu, "Bugün Taksim Meydanı'na toplanma için müsade etmeyeceğiz" dedi.

Vali Mutlu'nun "İstanbul'a huzur ve neşe getirsin. Gezi Parkı'nı yarın yeniden halkımızın hizmetine açıyoruz." tweetinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken açılış tarihinde opsiyon bıraktı.

"PARKIN ETRAFINI POLİSLE, ZABITAYLA ÇEVİRELİM OLMAZ"

Vali Mutlu Davutpaşa'da katıldığı toplantı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Mutlu, "Parkın park olarak kullanılması gerekir. Aksi takdirde amacından sapar. Parkı, park olarak kullanmamış oluruz. Parkımızı açacağız. Park kimin için halk için. Etrafını çevirelim, polisle zabıtayla çevirelim olmaz. Hukuk düzeni ile kamu düzeni ile çelişir.İstanbulluların ortak huzur ve güvenliği önemli. Çok nitelikili bir park haline geldi Gezi Parkı. Gösteri yapanlara bir kısıtlamamız yok. Huzurlu bir Ramazan ve güvene ihtiyacımız var" dedi.

Huzuru bozacak davranışlarlara fırsat vermemek gerektiğini ifade eden Vali Mutlu, gösteri yapmadan önce Valilik makamına müracat edilmesi, izin alınması gerektiğini söyledi.

"BU AKŞAMKİ ÇAĞRI DA HUKUKUKUN DIŞINDADIR"

Anayasal hakkı kullanıyorum diyerek protesto yapılamayacağını söyleyen Vali Mutlu, "Sanki hukuki bir toplantı yapılıyormuş gibi çağrılar yapılıyor. Müracat etmeden izin almadan toplanma hakkına sahip değildir. Bu akşam ki çağrı da hukukun dışındadır. Daha fazla huzur, birlik ve beraberlik çerçevesinde,önümüzdeki günleri güzel günler olarak geçirmemiz gerekir" diye konuştu.

"BU TOPLANMALARA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Taksim Dayanışmasını'nın bu akşamki çağrısına ilişkin bir soruya Vali Mutlu, "Taksim'de toplanma hukuki değil. Yetkili makamlardan bir izin müracatınız yok. Bu toplanmalara izin vermeyeceğiz. Polisimiz gerekli anonsları yapacak. Bu anonslardan sonra dağılanlar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA