Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geziyi yıllar önce planladılar!
25 Haziran 2013 Salı 17:59

Gezi'yi yıllar önce planladılar!

AB Bakanı Egemen Bağış, AB elçileriyle yaptığı Gezi Brifingi sonrasında yaptığı açıklamada, "Alkollü içeceklerin camide tüketilmesine dair görüntüler, AB elçilerine izletilen görüntülerin içerisinde vardı" dedi.

"Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu çözüm süreci kapsamında son derece anlamlı olacağına inandığım 22. faslın, yani bölgesel politikalar faslının açılması hayırlı uğurlu olsun. Bu faslın açılmasıyla ilgili süreç aslında olağanüstü değil olması gereken bir süreçtir. Ama bundan sonra da bu süreçte yaşanan hassasiyetler çerçevesinde Sayın Catherine Ashton ve Stefan Füle'nin de vurguladığı gibi siyasi fasılların, 23. ve 24. faslın açılması son derece önemlidir. Türkiye'nin AB hedefi stratejik ve partiler üstü hedeftir. 1959'dan bu yana tüm iktidarların üzerinde uzlaştığı ve çok yoğun çabaların sarf edildiği bir hedeftir."

Bağış, toplantıda son üç dört haftada Türkiye'de meydana gelen bazı gelişmelerle ilgili bilgi vereceğini ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunacaklarını belirtti.

"Bugün Türkiye'nin eleştirildiği konularda sizlerin ülkelerinde ne gibi tavırlar sergilendiğini tasvip etmemekle birlikte güvenlik güçlerinin her ülkede yetki sınırlarını aşabileceğini de sizlerle paylaşma imkanımız olacak" diyen Bakan Bağış, Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu ve hukuk devleti çerçevesinde de görevini kötüye kullananların araştırılması, tahkikattan geçirilmesi ve gerektiğinde cezalandırılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.
Bağış sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yaşanan olayların aniden gelişmiş, çevreci hassasiyetiyle değil, aylar hatta yıllar öncesinde planlanmış bazı çabaların eseri olduğunu da göreceğiz. Bazılarının yansıtmaya çalıştığı gibi yaşananlar asla bir Türk baharı olarak adlandırılamaz. Türk baharı 3 Kasım 2012'de bir Anadolu devrimiyle başladı. O günden bugüne kadar geçen sürede de birçok farklı yerel, genel seçimler ve referandumlarla demokrasimiz güçlendi, ifade özgürlüğümüz güçlendi.

Ama demokrasimizi güçlendirmenin en önemli platformlarından bir tanesi de AB sürecimiz olmuştur. Bu yüzden bu süreci her zamankinden daha da kararlı bir şekilde ilerletme konusunda azimliyiz. Şundan kimse şüphe etmesin, Türkiye ne iç ne de dış baskılara boyun eğecek ikinci sınıf bir demokrasi değildir. Türkiye halkı, hak ettiği gibi, demokratik, hukuk devleti olmanın, sosyal ve laik devlet olmanın gereğini en iyi şekilde yerine getirecek kararlılık içerisindedir." 


BÜYÜKELÇİLERE BATI’DAN ÖRNEKLER

Büyükelçilere basına kapalı bir sunum yapılırken, dağıtılan dosyalarda özetle şu ifadeler ve bilgiler yer aldı:

* Taksim yayalaştırma projesi ve Topçu Kışlası’na ilişkin detaylı bilgiler.
* Projeye ilişkin ilki 6 Haziran 2012 yılında olmak üzere bugüne kadar yapılan protestolar.
* Projeyi protesto edilen gruplarla bugüne kadar yapılan görüşmeler.
* ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Danimarka ve İspanya’da polisin protestolara müdahalelerinden örnekler.

SOSYAL MEDYADA DEZENFORMASYON YARATTILAR

* Ana akım medyanın 29.05.2013-02.06.2013 tarihleri arasında hükümet baskısıyla Gezi protestolarını yayınlamadığı tamamen yanlıştır. Ana akım kanallar Gezi protestolarını günlük ortalama 19 saat yayınlamışlardır.
* Manipülatörler, sosyal medyada "Katliam, isyan, sosyal ağlar engellendi, iç savaş, onlarca kişi hayatını kaybetti, soykırım" gibi ifadelerle dezenformasyon yarattı.
* Ünlüler, kanaat önderleri, yerli ve yabancı basın mensupları protestoları fotoğrafları ya da ifadeleri kaynağını kontrol etmeden retweetleyerek protestolara destek verdiler.

BAŞBAKANLIK'A SALDIRDILAR

* Protestoların ilk iki gününde kullanılan aşırı biber gazını Başbakn Erdoğan da eleştirdi.
* Polisin kullandığı biber gazı ve tazyikli su yöntemleri uluslararası kural ve methotlardan farklı olmadı.
* Ankara’da protestoculara protestoları için izin verildi ancak bazı gruplar Başbakanlık binasına saldırmaya çalıştı.
* Olaylar belirli bir konya muhalefetten, demokratik seçilmiş hükümete belirli ve üzerinde anlaşılmış bir hedef olmadan ideolojik bir muhalefet etmeye dönüştü.
* CNNInternational Erdoğan’a destek mitingini "Türkiye’de hükümet karşıtı protesto" diye verdi.
* ABD İstanbul Konsolosluğu’nun resmi twitter adresi hacklenerek, #Direngeziparki paylaşımları yapıldı
* Bazı fotoğraflar manipülasyona uğradı ve başka ülkelerde çekilen fotoğraflar güncelmiş gibi yayıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA