Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gömmeye çalışmış!
22 Nisan 2013 Pazartesi 17:23

Gömmeye çalışmış!

Kestane gübresi toplamak için gittiği ormanda ayı saldırısı sonucu ölen Yavuz Koş’u, ayının 50 metre uzağa götürüp, dere yatağında ağaç dibine gömmeye çalıştığı iddia edildi.

Yavuz Koş dün köyünde toprağa verilirken, bölge sakinleri bu bölgede ayı saldırısının ilk olmadığını söyledi. Köylülerden Muammer Kahraman, bölgede çok sayıda kara ve boz ayı olduğunu belirterek şunları anlattı:

"Yavuz amcaya saldıran ayı boz ayı. Ayı Yavuz amcayı öldürdükten sonra 50 metre ilerideki dere yatağına taşımış. Burada bir ağaç dibine çukur kazıp gömmek isterken, aramaya çıkanların havaya ateş etmesi üzerine korkup kaçmış. Daha önce bu bölgede ayı saldırılarında yaralananlar oldu. Ayıların yerleşim alanına bu kadar yakına gelmeleri çevre sakinleri olarak bizi endişelendiriyor."

'ÖLDÜRMENİN CEZASI 18 BİN LİRA'

Orman ve Su işleri Sakarya İl Müdürü Osman Demirel ise, boz ayıların koruma altında olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Boz ayılar koruma altında. Ancak ne kadar ayı nüfusu var bununla ilgili olarak elimizde envanter yok. Sapanca, Geyve, Karasu ve Kocaali ilçelerinde korumaya bağlı olarak ayı sayısının arttığına dair bilgiler geliyor. Bunları da görgü tanıkları ve ayı saldırılarından biliyoruz. Yasa gereği ayı öldürmenin cezası 18 bin liradır."

Osman Demirel, ayıların kendileri veya yavruları için tehlikeli gördükleri canlıları öldürebildiklerini, ayrıca öldürdükleri canlıların tamamen zararsız hale gelmeleri için toprağa gömdüklerinin de bilindiğini söyledi. 

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA