Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Gözlerinden öperim

28 Mart 2013 Perşembe 00:01

Ne diyeceğimi şaşırdım artık. Beni salak yerine koyuyorlar desem; karşı tarafı suçlamış oluyorum. “Ben bu kadar salak mıyım” desem; şüphen varsa, ne işin var gazete köşesinde diyecekler. Ama artık çok sıkıldım.

Terör meselesinin çözümü için, Meclis kararına gerek yokmuş; bu hükumet politikasıyla halledilecekmiş. E, tamam artık. Neyse ne. Anladık.
Burada şunu demek istiyorlar benim anladığım; Meclisi bu işe bulaştırırsak, devlet terör örgütünü muhatap almış olur. Aman arkadaşlar. Bunun muhatap alması almaması mı kaldı. Bırakalım artık bu işleri. Bunlar 1900’lerin devleti yüceleştirme kafası. Ne yani şimdi hükümet olunca, o devletten ayrı bir kurum mu oluyor? Of ki ne of. Hayırlı olsun diyelim de susalım artık.
Daha mühim işler var. Hem de çok  daha eğlenceli işler.Bakan açıklıyor: “Değerli basın mensupları elimdeki bilgileri sizlerle paylaşmakta hiçbir sakınca görmüyorum”. Allah dedim, kimbilir ne önemli bir bilgi bu, sakıncasızmış bir de. Hadi açıkla bakalım.Açıklama şöyle: “Olimpiyatlarla ilgili araştırma sonuçlarına göre halkımızın %76’sı bu işi onaylıyor”. Vay vay vay. Gerçekten delirecek gibi oluyor insan. Acaba nasıl bir sonuç çıkacaktı ki? Kim olimpiyatların İstanbul’da yapılmasına karşı çıkar zaten. Asıl halk bu işe onay vermezse  ozaman bir sakınca olur. Dahası, ülke yönetenler, her bilgiyi halkla paylaşmaz elbette. Çok meraklıysanız araştırma sonucu açıklamayı bırakın Cumhuriyet dönemini de Osmanlı arşivlerini de açıklayalım. O zaman sakınca var mı yok mu çıksın ortaya.Kendi çocuğunu, kardeşini boğduran öldüren insanların, hangi kafayla bunu yaptığını anlayalım. Devlet yapılanmasının vergi sistemini çözelim. Gerçekten, fethettiği ülkelere özgürlük veren ecdadımızın, kendi halkına ne yaptığını öğrenelim. Ama öğrenince de lanetler yağdırmayalım. Osmanlı da bu topraklarda yaşamış binlerce uygarlıktan biri. Hepsi bu.
Madem bir açıklamayapılacaksa, reform ve rönesans yapılamadığı için başımıza neler gelmiş onu tartışalım. Geçmişin zaferlerini abartmak kadar, ayıplarından da utanmayı bilelim. Hadi yapalım bakalım ne olacak?
Açıklanamayan her işi; dine, efsaneye bağlama alışkanlığı sürdüğü sürece asla olmaz bu söylediklerim. Manyağın bir zırp pırt ekrana çıkıp; sayıları toplayıp çıkarıp, kutsal kitap mucizesi açıklarken ne kadar hoşlanıyoruz değil mi?
Hiçbir bilimsel ve akılcı tarafı olmayan, açıklamalar aslında onlar. Hepimiz biliyoruz. Ama adamın söyledikleri ruhumuzu okşuyor.
Olimpiyatlarsa belli.Japonya’nın olacak. Al ben söyleyim de rahatlayalım. Nerden biliyorum? Japon başbakanının kızıyla fingirderken söyledi. Bunu da açıklamakta bir sakınca görmüyorum. Oldu mu bu şimdi? Bence oldu. Çünkü, uzun süredir Japonya bu işi profesyonel P.R ajanslarıyla yürütüyor ve çok büyük paralar harcadı. Nedeni şu: Japonlar uzun süredir dünyadan koptuklarını ve özellikle pazarlama alanında marka yaratma süreçlerinin tıkandığını biliyorlar. Yaklaşık 10 yıldır çalışıyorlar. Ben şimdiden, hepsini o çekik gözlerinden ve ellerinden düşürmedikleri fotoğraf makinelerinin objektifinden öperim.
 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA