Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gül ,o yasayı...
11 Haziran 2013 Salı 00:12

Gül ,o yasayı...

Cumhurbaşkanı; "alkol yasağı" tartışmalarına neden olan yasal düzenleme konusundaki önemli kararını inceleme süresi dolmadan bir gün önce verdi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; "alkol yasağı" tartışmalarına neden olan ve alkol satışı, reklamı ile tüketiminde köklü değişiklikler yapan yasal düzenlemeyi onayladı. Onaylama, Meclis'e geri gönderme ve onaylayarak Anayasa mahkemesi'ne götürme yetkileri olan Gül, alkolle ilgili yasal düzenleme konusundaki önemli kararını inceleme süresi dolmadan bir gün önce verdi. 

 

Yasal düzenleme ile alkol satış, reklam ve tüketimine yönelik özetle şu hükümleri içeriyor:
*Alkollü içkiler, 22.00 ve 06.00 saatleri arasında marketlerde ve büfelerde perakende olarak satılamayacak. Yasağa uymayan büfe ve marketlere 20 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek.
*Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilmeyecek. Bu yasağa uymayanlara RTÜK tarafından 5 bin Türk lirasından 200 bin Türk lirasına kadar ceza kesilecek.
*18 yaşını doldurmayan kişilere içki sunumu yapan ve satan kişilere 'sağlık için tehlikeli madde temininden' 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra 10 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek.
*Türkiye'de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajına, içkinin zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarı mesajı, resim, şekil veya grafik konulacak. Uyarı mesajını taşımayan alkollü içkiler satılamayacak.
*Alkol satış ruhsatı olan tesisler ile market ve büfelerin, örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler ile arasında en az 100 metre mesafe bulunması şartı aranacak. Turizm belgeli işletmelerde bu koşul aranmayacak. Ruhsat satış iznini bu yasadan önce alanlar, kapsam dışı olacak.
*Ayrıca taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli yapılarda düzenlenecek süreli etkinliklerde de içki sunumu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun izin vermesi koşuluyla mümkün olacak.
*Perakende alkollü içki satışı yapılan işyerlerindeki alkollü içkilerin konduğu ve üzerlerinde alkollü içkilerin marka, amblem ve logosu bulunan mevcut soğutucular, işyerlerinin kapalı bölümlerinde bulunması kaydıyla, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren üç yıl süreyle kullanılabilir.
*Alkol üfleme cihazını reddedenlere para cezası verilecek.
*Alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücülere 700 lira idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınacak. 1 promil üzerinde alkollü içki aldığı tespit edilen sürücülere, Türk Ceza Kanunu'na göre 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.
*Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Alkollü içkilere dönük uluslararası tanıtım fuarları bu kapsamda olmayacak. Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinlikte ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanamayacak.
*Bar ya da restoranın dışında alkollü içki kullanılamayacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA