Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güle yetkilerini hatırlattım
03 Haziran 2013 Pazartesi 19:30

Gül'e yetkilerini hatırlattım

Kılıçdaroğlu, saat 18.00'de Abdullah Gül ile biraraya gelip, olayları görüştü..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmenin detaylarını basın mensuplarıyla paylaştı. Görüşmenin olumlu geçtiğini basına aktaran Kılıçdaroğlu, "Ben düşüncelerimi aktardım Sayın Cumhurbaşkanı da düşüncelerini aktardı. İki kez kamuoyuna çağrı yaptığını bugünkü açıklamasının demokrasinin önemini vurgulamak açısından önemli olduğunu söyledi. Doğrudur önemli bir açıklamaydı. Bu çerçevede güzel bir görüşme oldu" dedi.

Eylemlerde polisin orantısız güç kullandığını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Polisin orantısız güç kullandığı gerçeği var. Önce bu gerçeği kabul etmemiz lazım. Taksimde Gezi Parkı'nda ağaçları korumak isteyen gençlerin üzerine biber gazıyla gitmek hangi demokriside var. Bunlar kendi kentlerini koruyorlar. Kendi parklarını koruyorlar. O insanların üzerine orantısız güç kullanılmasaydı Türkiye bugün ayağa kalkmayacaktı. Önce bu gerçeğin görülmesi gerekir" diye konuştu.

"DİKTATÖRLERİN KULLANACAĞI BİR DİL"

Başbakan Erdoğan'ın basına yansıyan açıklmalarını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Ancak sorumsuz bir Başbakan böyle bir açıklama yapabilir. Bir Başbakan'ın biz yüzde 50'yi evlerinde zor zapt ediyoruz demesi ne demektir. Toplumu sukünete, sağduyuya çağırmak gerekiyor. Çatışma kültüründen Başbakan'ın özenle kaçması gerekiyor. Eğer siz 'toplumun yüzde 50'si de benim kontrolümde ben onları istediğim zaman sahaya sürerim bir meydan savaşı çıkar ortaya' diye tehdit ediyorsa bunun adı demokrasi değildir. Bu ancak diktatörlerin kullanacağı bir dildir. Başbakan'ın çıkıp halktan özür dilemesi gerekiyor bunu bekliyor, talep ediyoruz. Özür dilediği andan itibaren umuyorum olaylar tümüyle bitmiş olur. Biz kamu malına zarar veren bir eylemi asla tasvip etmiyoruz" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA