Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürsel Tekinden şok iddia
19 Nisan 2013 Cuma 16:06

Gürsel Tekin'den şok iddia

Tekin, Başbakan'a, "Traş etmek istediğin o kulelerde senin çocuklarının daireleri var" diye seslendi

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Başbakan'ın ''Sahibine tıraşla dedim, yapmadı. 5 yıldır konuşmuyorum'' dediği İstanbul'un siluetini bozan binalarla ilgili çarpıcı bir iddia bulundu ve ''"Tıraş edilmesini istediğiniz katlarda kimlerin dairesi var? 4 milyon dairelerin fiyatı. Kim sahibi? Senin çocuklarının..." diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, partisinin Üsküdar İlçe Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. İstanbul’un silüetini bozan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisini dile getirdiği yüksek binalarla ilgili açıklamalarda bulanan Tekin, "Başbakanın itirazını anlamakta zorluk çektim. Eskiden belediye başkanı olmasaydı anlardım. Bu ülkede hukuk vardır, yargı vardır. Eğer tıraş edeceksiniz bu planlamayı yapanların kafalarını tıraş edeceksiniz" dedi.

TEKİN’DEN DAİRE İDDİASI

Eleştirilerini sürdüren Tekin, bahsi geçen binalarda kimlerin kat sahibi olduğunu sordu. Gürsel Tekin, "Tıraş edilmesini istediğiniz katlarda kimlerin dairesi var? 4 milyon dairelerin fiyatı. Kim sahibi? Senin çocuklarının..." diye konuştu.

ÇAMLICA’DAKİ CAMİ

Çamlıca’ya yapılacak camiyle ilgili eleştirilerde de bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, "Burası İstanbul’un tepesi. Bu dosyayı Topbaş’a soracaksınız. İstanbullu size oy verdi. Buradaki malikler başvuruyor, plan değişikliği talebinde bulunuyor. İstanbul Belediyesi plan değişiklik isteğini reddediyor. Tepeler üç yılda darmadağan edildi. Arsa sahipleri yargıya başvuruyor. Yargı belediyeyi haklı buluyor. Burası neresi ? Aynı yer. Burası cami alanı, burası rezidans, otel, ticaret alanı. Bu İstanbul hepimizin. Yeter. Bu kadar uykuya dalmayın. Normal yargının işlediği ülkede bunlar olmaz. Sayın Başbakanın evi de çok yakın. Antin kuntin işler yapılırsa, başbakanın hava koridorunu kapatır. Başbakanın hakkını da düşünüyoruz. Yargı kararı var. Kendi belediyelerinin kararı var" dedi.

KOMİSYON ÖNERİSİ

Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüm olarak tanımlayan Tekin, İstanbul’da yapıları denetleyecek bir komisyon kurulmasını önerdi. Gürsel Tekin, "İstanbul’da 20 yılda rant yaratılan alanlarla ilgili komisyon oluşturalım. AKP ağırlığı olabilir. 13 kişilik bir komisyon oluşturalım. 130 milyarlık rantın vergisi alalım. 45 milyar dolar eder. Bu parayla ulaşımı sorununu, deprem sorununu çözeriz" diye konuştu.

HERKES ADAY OLABİLİR

Yerel seçimlerde CHP’nin İstanbul belediye başkanlığı adayının kim olacağı sorusuna yanıt veren Gürsel Tekin, "Herkes aday olabilir" dedi. Tekin sözlerini, "Topbaş yönetiyorsa herkes yönetir" diye sürdürdü. Tekin açıklamasını "Hiç bir CHP’li başka bir CHP’linin rakibi olmayacaktır" diye tamamladı.

1 MAYIS TARTIŞMALARI

Taksim’de 1 Mayıs kutlamaları tartışmalarına da değinen Gürsel Tekin "Taksim,1 Mayıs’ın sembolü. Orada onlarca insan hayatını kaybetmiş, İşçi sınıfı mücadele etmiş, 1 Mayıs resmi bayram. O güzergah içinde, o firmalar sadece 48 saat çalışmayacak. Gün içerisinde 3 milyon insan gidip geliyor. Ne oluyor? O zaman kapatın, kimse geçmesin. 3 milyon insanın dolaştığı alan işçiye gelince mi daralıyor. Orada 1 Mayıs kutlanacaktır. CHP olarak orada olacağız..." diye konuştu.

BARIŞ SÜRECİ VE CHP

CHP’de son dönemde yaşanan istifalarla ilgili bir soruya Tekin, "CHP demokrasinin işlediği bir partidir. Zaman zaman arkadaşlarımız gidebilir, gelebilir" yanıtını verdi. Tekin, CHP’nin barış sürecinin içinde olmamasına yönelik tepkilere sert yanıt verdi. Tekin, "Biz savaştan yana mıyız? En çok barıştan yana olan biziz. Biz barışı savunduğumuzda AKP’lilerin bazıları, bu ülkede faili meçhul cinayetleri işlendiği dönemde bakandı. Biz alanlara çıkttığımızda, ’aydınlar öldürülmesin’ dediğimizde sayın Başbakanın etrafındaki arkadaşların hepsi o yıllarda bakandılar. Kim bize barış dersi verebilir. Çocuklarımızın adı Mücahit değil... CHP bu ülkenin kurucu partisidir. Kimse de bizden devşirme beklentisi içinde olmasın. Demokrasi mi özgürlük mü? Sonuna kadar. Gazeteciler tutuklu, milletvekilleri tutuklu, ’Gelin barış konuşalım’... Bırakın kiminle alay ediyorsunuz. Barışa evet. Çözümsüzlüğe hayır. Demokrasiye evet..." diye cevap verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA