Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Havada grev günü!
15 Mayıs 2013 Çarşamba 08:37

Havada grev günü!

THY ile toplu iş sözleşmesinde anlaşamayan Hava-İş aldığı grev kararını gece 03.00'te resmen başlattı

Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası arasındaki 24ncü dönem toplu iş sözleşmesi anlaşmazlığının ardından sendika üyeleri, saat 03.00'de Türk Hava Yolları Genel Müdürlük binası önüne "Bu iş yerinde grev var" yazısını asarak grevi resmen başlattılar. 

Yoğun yağmura rağmen grev için genel müdürlük binası önünde toplanan Hava-İş Sendikası üyeleri slogan atarak halay çektiler. Saatler 03.00 gösterdiğinde sendika üyeleri "Bu iş yerinde grev var" yazısını astı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da greve destek için Türk Hava Yolları Genel Müdürlük binası önüne geldi. Bu arada çok sayıda çevik kuvvet ekibi genel müdürlük binası önüne önlem aldı. 

AYÇİN, "POLİS İŞGALİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ" 

Grevle ilgili olarak sendika üyelerine seslenen Hava İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, "352 gündür sürdürdüğümüz direniş sonrasında Türk Hava Yolları ile 24 dönem toplu iş sözleşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması sonrasında aldığımız grev kararının uygulanma aşamasına geldik. Başından beri gelmek istemediğimiz bir aşama olmasına rağmen yasal süreç içerisinde taraflar arasında yaşanan uyuşmazlık nedeniyle bu karar alındı. Ancak biz bir taraftan yasal hakkımızı kullanmaya çalışırken gerçekten gecenin üçünde Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olduğu iddia edilen THY önünde ve havalimanının genelinde uluslar arası bir statüde olan havalimanında bir polis işgaliyle karşı karşıyayız. Bu ayıbı da Türkiye'nin ileri demokrasi savunucularının boynuna utanç levhası olarak asıyorum o levhayla dolaşsınlar. Yani bu ülkenin işçisi hak arayınca bu ülkenin polisini onun karşısına dikeceksin"diyerek tepkisini dile getirdi. 

CHP'DEN GREVE DESTEK

Ayçin'den sonra bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ise polisin aldığı önlemi eleştirerek, demokratik hakkını kullanan işçilere karşı bu tür bir önlemin alınmasının doğru olmadığını söyledi. Akkaya sendikanın haklı talepleri karşılanana kadar bu işin takipçisi ve destekçisi olacaklarını söyledi. 

GREV SÖZCÜLERİNE POLİS KONTROLÜ

Hava-İş Sendikası'na bağlı gözcüler, kabin ve kokpit ekiplerinin uçaklara gitmek için kullandıkları alana girişte polis kontrolünden geçtiler. Grev sözcüleri kimlik kontrolünün ardından THY Ekip Tahsis Odası ve dinlenme odalarının olduğu alana giriş yaparak, "Bu iş yerinde grev var" yazılı pankartı astılar. Öte yandan THY'nin bugün yapacağı ilk uçuşlar için greve katılmayacak bazı kabin ve kokpit görevlileri ekip tahsis odasına geldi. Grev gözcülerinin, greve katılmayacak olan kabin ve kokpit çalışanlarıyla sohbet ettiği görüldü. THY'nin bugün ilk seferi saat 03:50'de TK-802 sefer sayılı İstanbul-Bağdat uçuşu ile yapıldı.

THY'DEN HAVA-İŞ'E SUÇ DUYURUSU

Hava-İş Sendikası'nın başlatacağı grev öncesi bir açıklama yapan Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç, sendikanın uçuş personelini arayarak baskı yaptığını ve sendika hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı. Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç sosyal paylaşım sitesi twitterden gece boyunca gelişmeleri takipçilerine aktarıyor. Genç, "THY, çalışma hakkını kullanmak isteyen uçuş personelini arayarak baskı yapan Hava-İş Sendikası yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacak" dedi. Genç ayrıca TASSA (Kabin Memurları Derneği) hem de TALPA (Türkiye Pilotlar Derneği ) üyelerinin greve destek vermeyeceğini de açıkladı.

UÇAK SEFERLERİNDE AKSAMA YOK 

Türk Hava Yolları (THY) ile Hava-İş Sendikası arasında 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nin uyuşmazlıkla sonuçlanmasının ardından grev kararı alan sendika grevi bu sabah saat 03.00 itibariyle başlattı. Grevin başlamasının ardından THY'nin tarifeli uçuşlarında şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. 

THY'nin dış hatlarda Bağdat, Necef, Tebriz ve Kabil seferleri sorunsuz bir şekilde yapılırken, İç hatlarda ise Trabzon, Ankara, başta olmak üzere sabah saatlerinde yapmayı planladığı uçuşlarında da aksaklık yaşanmadı. Türk Havayolları Basın Müşaviri Ali Genç yaptığı açıklamada saat 03.00'dan saat 07.00'a kadar 83 seferin sorunsuz şekilde yapılığını bildirdi. 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA