Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayvan dışkısı öldürüyordu!
04 Nisan 2013 Perşembe 12:44

Hayvan dışkısı öldürüyordu!

Beyninde, hayvanların dışkısından bulaşan 'hidatik kist' oluşan 11 yaşındaki Helin Saklanmış, ameliyatla sağlığına kavuştu.

Muş'un Korkut İlçesi'nde yaşayan Saklanmış ailesinin 9 çocuğundan Helin, başdönmesi ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye götürüldü. Burada yapılan tetkiklerde beyninde hayvanların dışkısından bulaşan 'hidatik kist' olduğu tespit edilen 5'inci sınıf öğrencisi Helin Saklanmış, ameliyat edildi. Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Vatan Tayfur, hastanın durumunun iyi olduğunu belirterek şu bilgileri verdi:

"Hastalık köpek dışkısıyla otlara, oradan da koyun, keçi gibi hayvanların beslenmesi ile bu hayvanlara geçiyor. Koyun ve keçi etlerinin tüketilmesinden de insanlara geçiyor. Dünyada nadir görülen bir hastalık. Genelde karaciğer, böbrek, kalp ve kısmen de akciğerde kist oluyor. Çok nadir olarak da yüzde 2- 3 gibi beyinde görülüyor. Hastalık yavaş bir seyirle önce felce, görme bozukluklarına, körlüğe sonradan da ölüme kadar götürebiliyor. Türkiye'de yılda 10'lu rakamlarda yapılan ameliyat, Muş'ta da ilk kez yapıldı."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA