Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hem yararlı hem zararlı
29 Mart 2013 Cuma 12:52

Hem yararlı hem zararlı

Hem eğlence hem de haberleşme aracı olarak kullanılan bilgisayarın, yararlarının yanında insan sağlığına zararlarını da unutmamak gerekiyor.

 

 Bilgisayar, Görme Sendromu'nun göz kırpma miktarının ve gözyaşının azalmasına bağlı olarak görme bulanıklığı ve batma, yanma hissi gibi şikayetlere yol açtığı belirtildi. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, bilgisayar ekranına uzun süre bakan kişilerde oluşan 'Bilgisayar Görme Sendromu'nun göz kırpma miktarının ve gözyaşının azalmasına bağlı olarak görme bulanıklığı ve batma, yanma hissi gibi şikayetlere yol açtığını söyledi.

EĞLENCE ARACI

 Gelişen teknolojinin günlük hayatımıza büyük kolaylıklar getirmekle beraber, sağlığımız üzerinde de bazı olumsuz etkilere de neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Uğurbaş, 'Son yıllarda artık hemen her çalışma masasının üzerinde yerini alan bilgisayarlar pek çok işlemin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlarken, aynı zamanda bir eğlence, haberleşme aracı olarak da giderek daha çok zamanımızın ekran karşısında geçmesine neden olmuşlardır. Bu durumda bilgisayar kullanıcılarının görme problemlerinde de artış gözlenmektedir' dedi.

OLUMSUZ ETKİLER
Bilgisayar kullanımının görme fonksiyonu üzerine etkisiyle ilgili ilk akla gelen varsayımın görme derecesinin bozulduğu ve dolayısıyla gözlük takma gerekliliği olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Uğurbaş 'Aslında uzun süreli bilgisayar kullanımı sonrasında sık rastladığımız bulanık görme sorununun kaynağı çoğunlukla gözlük numarasının artmasından başka nedenlere dayanmaktadır' diye konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA