Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Her hafta kilo verilmez
27 Haziran 2013 Perşembe 14:01

Her hafta kilo verilmez

Aklınızdan çıkarmayın. Bazı haftalar diyet bozulmasa bile metabolizma hızının yavaşlaması sonucu o hafta kilo verilmez.

Günün neredeyse her saatinde tartılmak da doğru değildir. Çünkü tartılma stresi bazan metabolizmayı durma noktasına getirebilir.

Kesinlikle öğün atlanmamalıdır. Sabah kahvaltı alışkanlığımız olmasa bile bir meyve yiyip çıkmalıyız. Sık sık az yemeliyiz ki açlıktan fazla kalorili yiyeceklere saldırmayalım.
Diyet yaparken haftada bir kez abartmadan kendimize ödül verebiliriz.
Haftada bir kez sütlü veya meyveli tatlı yenebilir. 
Yoğurdun suyu kesinlikle dökülmemelidir. B 2 ve folik asitten zengindir. Ayrıca bu yeşil renkli su kolesterolü de aşağı çeker.

BESİN GRUPLARINI TANIYALIM 
Sağlıklı ve dengeli beslenmede yeri olan besin gruplarına bir göz atalım... 
1-Karbonhidratlar (şeker, tahıl, nişasta vs)
2-Yağlar (katı veya sıvı)
3-Proteinler (et süt yoğurt yumurta vs)
4-Mineraller (kalsiyum, potasyum, magnezyum çinko, vs)
5-Vitaminler (A,B,C,D,E, vs)
6-Su 

KARBONHİDRATLAR
Bunların en önemli görevi vücuda gerekli olan enerjiyi sağlamaktır. Zayıflama diyetlerinde günlük rejimin %50-60'ı karbonhidrat olmalıdır. Fakat alınma türü önemlidir. Ekmek ve şeker ikisi de karbonhidrattır. 

YAĞLAR
Protein ve şekerin 2 katından daha fazla enerjiye sahiptir. (Yağın 1 gramında 9 kalori vardır. Şeker ve proteinin ise 1 gramında sadece 4 kalori vardır) Vücuttaki en önemli görevi enerji sağlamasıdır, midenin boşalmasını geciktirir, A,D,E,K vitaminlerinin erimesini dolayısıyla vücuda alınmasını sağlar, deri altında ısı kaybını önler, iç organları korur.

PROTEİNLER
Hemen hemen bütün hayvansal ve bitkisel yiyeceklerde az veya çok bulunur. Kan hücreleri ve kanın rengini veren hemoglobinin yapımı için gereklidir. Ayrıca hastalıklara karşı savunmamızı sağlar. Diyetin% 15'i protein olmalıdır. Yetersiz alınırsa vücudun büyüme ve gelişimi de durur. Anne karnından ölünceye kadar gerekli olan bir besin maddesidir. Gebeler ve emzikli kadınlarda diyettten eksik edilmemelidir. Protein alımı yumurta, yağsız süt, yoğurt, az miktarlarda peynir olarak alınmalıdır. 

MİNERALLER
Mineraller hücrelerin doğru çalışması için gereklidir. Vücudumuzun % 4'ü minerallerden oluşur. Süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler kuru meyveler kalsiyumdan zengindir. Demir ise eksik alınırsa kansızlığa neden olur.

VİTAMİNLER
Hem bitkisel hem hayvansal gıdalarda bulunurlar. Bazı pişirme ve saklama koşulları vitaminlerin o gıda maddesinde kaybolmasına neden olabilir.

SU
İnsan vücudunun % 60'ı sudur. Kesinlikle hiçbir kalori değeri yoktur. Diyet yapanlar günde 2-3 litre sıvı almalıdır. Bunun %80 su olmalıdır. Çay kahve yerine su içilmelidir. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA