Burcu Özenç / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burcu Özenç / Yazar

''Hıdırellez''

04 Mayıs 2016 Çarşamba 17:24

Bir yıldır istek ve dileklerimiz için ne duyduysak yaptık. Şimdi sırada, yılın en çok denenmiş ve kabul görmüş günü var; “Hıdırellez”. 24 saatlik bir dilek günü. Aklınızda olanı, gönlünüzden geçeni dilediğiniz gibi isteyin, hatta simgeleyin, resmedin.

Sakın bundan önceki yıllarda yazıp çizdiklerim noldu diye sorgulamayın. Belki siz eksik çalıştınız, olamaz mı? Olumsuzluk yok, daima pozitif!

Dileklerin resmedildiği, hayallerin bir sonraki yıla kadar olacağına inanıldığı, huzur ve mutluluğun aşılandığı gündür “Hıdırellez”. Hızır ve İlyas’ın buluştuğuna inanılan, baharın gelişini umudumuzun simgesi yapan o büyülü gün, “bugün” . Bugün tüm dileklerimizi, tüm içtenliğimizle dile getirip canlanan doğayla beraber bizde yenilenelim.

Kötülüklerin yakılan ateşten atlanılarak kül edildiği, beyaz kağıtlara umutların çizildiği, denizin mavisinden, doğanın yeşilinden feyz alındığı o “umutlu gün”.

Bu güne Hıdırellez denmesinin sebebi ise; çeşitli kaynaklarda şu şekilde açıklanmaktadır;

“Mûsâ  aleyhisselâmın ümmetinden bir velî veya peygamber olduğu bildirilen ve Kur'ân-ı Kerîm’de,  "Kullarımızdan bir kul”  diye anılan Hızır'ın, “kurak bir yerde oturması ile o yerin yeşerip dalgalanmaya başladığı” bildirilmiştir. Bu sebeple yaz başlangıcında ortalığın yeşermeye başladığı güne, yeşil mânâsına gelen “Hıdır günü” yani “Hıdırellez” denmiştir. Hıdırellez; 5 Mayıs günü ikindiden sonra başlayıp, 6 Mayıs günü ikindi zamanı biter. Yaşam suyu içerek ölümsüzlüğe ulaştığına inanılan Hızır’ın, bereket ve şans kapılarını sonuna kadar açıp, dokunduğu her yere tazelik, bolluk ve bereket getirdiğine inanılır.”

5 Mayıs gecesi dilekler çizilip gül ağacına asılır, bolluk ve bereket için keseler yapılır, sıkıntı ve hastalıkların hayır ve sağlığa dönüşmesi için dilekler dilenir.

Birlikten kuvvet doğar dedikleri bu olsa gerek. “Ayrı ayrı isteklerin, beraberce hayal edilmesidir” bir diğer ismi.

Soğuk günleri bitirip, sıcak samimi günlere geçtiğimizin habercisidir. Kendi hayatlarımızda eksik olanları sorgular, var olanlara şükrederiz bugün. Eksiklerimiz için dilek mektupları yazar, Hızır’ın bolluk ve bereket elinin değmesini dileriz.

Ne diyelim;

Bu bahar, başka bahar olsun.

“Tüm hayırlı dileklerimize, Hızır’ın dokunması dileğiyle”.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA