Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Hırsız Yok

19 Mart 2015 Perşembe 15:45

Doğruluğu kanıtlanmamış sözler vardır. Örneğin, Türklerin damarlarında dolaşan kanın asilliği, Atatürk (Mustafa Kemal değil), bunu söylemiş.

İyi de yapmış. Çünkü, o kadar yoksul ve o ana kadar yönetildiği sistem tarafından ezik bir halkla söylemişki bunu. Osmanlı ve o dönem dünya iktidarlarında eğilim oymuş. Neymiş? Gezi ve Biber paramatreleri gibi biŞeymiş, durum. Halk dediğin insan sürüsü eskiden. O yüzden dinciler veya soylular sınıfı yaratmış Avrupa’nın çağ dışı yönetimleri.
Halka soysuz denememişse de; manda kafalı despotlar; kölelik denen, kepazeliği Anadolu yörükleri bulmamış mesela.

Ya da Türkmenler, tarafından kölelik kaldırıldı diye övünme aptallığı yaşamak zorunda olmamışız. İngiliz Tarihçileri gurur duyarlar, köleliği kaldıran biziz diye. Çanakkale’ye de bu amaçla gelmişler de, köle bulamamışlar belki de. Selçuklu İmparatorluğu’da böyle geri zekalıca uygulamalara girmemiş, tarihimizde. Bu bölgelerde, etnik köken ve benzeri sebebeplerden, sorun çıkmaması için, akıllı insanlar varmış o zamanlar; ve evelallah  herzaman. Seçuklu, ordusununa Alaaddin Keykubat isimli adamı komutan yapmış.
Bir tek aydın yazmış mı acaba ülkede. Tarihteki en büyük komutanlardandır ve Kürt’tür. Bilerek, toplumda ayrım olmasın diye yapılmış bu.

Yani, Seçuklu toplumdaki ayrımlaşmaları önlemek için, akıl yormuş. Nasıl bölerim diye düşünenlerden eser yok tabi o zamanlar. Türkler zaten bol bol derebeyi olarak takılıyorlar. Şaka değil, patır patır devlet kuruyorlar. Hop yenisi, al bi tane daha. Arada Moğollar bi sapıtmış ama olmuş artık. Selçuklu, sanat veya hukuk benzeri düzenlemelerde, Osmanlı’dan çok daha başarılı ve ilericiymiş. Dünya kadar kitap var bu konuda. Olayın kafatasçılıkla alakası, İmralı, AKP ve Kandil kadar bile yok. Çık yok ama kimseden, kimse bahsetmez. Selçuklu veya Atatürk; asil kan veya Türk dedikleri, aynı hamurun ekmeği gibi bir yapıdan bahsetmişler. Yoksa Atatürk’ün haklılığı veya Seçuklunun, insancıl ve sanatsal aklı değil işin özü.
Osmanlı ise halkını ve özellikleri nerede yüceltmişse? Biliyorum ama yazsam, beni fotokopi makinasında çoğaltıp, sanal alemde asarlar. Mesela, saraydaki devlet yöneticilerinin de geç, demir veya savaş sanatı hocalarına bak. Bak veya internetten oku. Sorun, merak eden varsa; tarihçilere anlatırlar.

Türk veya Alman neyse; çok önemli de değil. Toplumun öz güveni ve ülkesine sahip çıkması sorun. Akıllı adamlar bunla uğraşır. Yoksa Aziz Nesin gibi terbiyesizlik yapıp, topluma % 60 gibi bir salaklık oranı vermek kolay.
Günümüzde sorun, ülkeyle halk arasında yeni ve güçlü bağlar kurulması gerekiyor. Yani Hırsız Yok demeyle; hırsız yok olmuyor. Kalpler çalınabildiği kadar; beyinlerde ara ara kirada olabiliyor.

Bazı faşist kafaların amacı ise bu kira sözleşmesini uzatmak. “Lan bana bak”
bu mantığın temeli. İleri boyutu asarım lan sizi kafası. Veya öperim ha!
İşid olmaz; Fışıd olur ancak, bu bölgedeki, uyuşturucu ve kaçak petrol işlerini kolaylaştıracak bir terör grubu her zaman gereklidir. Yani, ya din ya mezhep ya sınıf ya da başka bir ölçekle ayrılık tohumları ekilmesi şart. Dış ülkeler bunu tek başına yapamaz. O zaman içerden bir düşman ve dangalak cahil ve de gözü dönmüş, kafası kırık ve de sevgisiz, laleler lazım. Hem kendileri solsun hem ülke ve o ülkede insanlar ölsün. Aynen bilerek yazdım, ölsün. Kafa bu. Okyanus ötesine ve özellikle Avrupa kıtasının Ada Ülkesi’ne bir şey olmasın gerisini, koyver gitsin. Neyseki Türkiye’miz nefis durumda Allahtan.

Diğer taraftan da, Bazı İmparatorlara; Yavuz Sultan Selim’ler lazım.
Kendi halkına yaptıklarını değil, dünyaya karşı kahramanlıklarını gösterecek. İbrahim deli olanı değil; matbaa için, ülkede devrim yapmaya çalışanını ise; görmez gelmek gerek Saray, halktan koparken, asıl neden korkması olmuş. Bunu koca imparatorluğu yıkarken anlamışlar. Arşivlere bakan varsa, sorun anlatıyorlar. Fakat özelden. Yoksa, kimse terörist veya darbeci paralelci diye hapse girmek istemiyor. Korku salınca imparatoru; haremde kızların çok canı yanarmış. Şeker karamel tadında, bir acıymış. Ama çağın korkusu Obama adlı, adamdan. Gerçi, müslüman diyolar ama. Eğer öyleyse daha kötü. Ortadoğu’nun en kahraman başkan veya eş başkanları müslümanlardan çıkmıştır. Ben bu asillik meselesine takıldım. Acaba, bizi yönetenler mi asil yoksa hakllar mı? Bence, asalet çok daha başka bir şey. Parayla olsa; kimler olur du? Ama mal ortada. Asillik, şimdilik esiyor, fakat üşütmeye mi başladı azcık ne?

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA