Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hugo Chavez hayatını kaybetti
06 Mart 2013 Çarşamba 12:46

Hugo Chavez hayatını kaybetti

Venezuela'nın ABD karşıtı politikalarıyla tüm dünyada fenomen haline gelen Devlet Başkanı Chavez, kansere yenik düştü. Ülke yasa büründü...

 

Küba'daki kanser tedavisinin ardından 18 Şubat'ta ülkesine dönen VenezuelaDevlet Başkanı Hugo Chavez hayatını kaybetti.

Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, 2 yıldır kanserle savaşan Chavez'in, Caracas'ta tedavi gördüğü askeri hastanede, 58 yaşındayken hayata veda ettiğini açıkladı.

Enformasyon Bakanı Ernesto Villegas, daha önce yaptığı açıklamada, 11 Aralık'ta Pelvis bölgesindeki kanserin nüksetmesi üzerine Küba'da dördüncü kez
ameliyat masasına yatan Chavez'in bağışıklık sisteminin zayıflaması üzerine yeni bir akciğer enfeksiyonunun baş gösterdiğini açıklamıştı.

Devlet Başkan Yardımcısı Maduro, Chavez'in sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından, bakanlar, askeri yetkililer ve yerel yöneticilerle bir araya gelmişti.

HUGO CHAVEZ'İN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN


İlk kez Haziran 2011'de kanser teşhisi konulan Chavez, geçen yıl ekim ayındaki seçimde üçüncü kez devlet başkanı seçilmiş ancak rahatsızlığı yüzünden yemin törenine katılamamıştı.

chavez_0.jpg
Kızlarıyla gülümserken görüldüğü fotoğrafıyla veda etti

Küba'da, aralık ayındaki dördüncü ameliyatının ardından halkın karşısına çıkmayan Chavez, ülkesine ve tüm dünyaya şubat ortasında basına dağıtılan fotoğraflarıyla veda etti.

Chavez, son fotoğraflarında Küba'da iki kızıyla yan yana gülümserken ve Küba Komünist Partisi'nin yayın organı Granma'ya bakarken görülüyordu.

Küba'daki tedavisinin ardından 18 Şubat'ta Venezuela'ya dönen Chavez, ülkesine dönüşünüTwitter mesajıyla duyurmuş, Küba'ya ve kendisine bu süreçte destek olan herkese teşekkür etmişti.7 günlük ulusal yas ilan edildi

Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, ülkede 7 günlük yas ilan edildiğini, Chavez'in cenazesinin başkent Caracas'taki Askeri Akademi'nin salonunda bulundurulacağını belirtti.

Cuma günü yapılması planlanan cenaze törenlerine çok sayıda devlet başkanının katılmasının beklendiğini ifade eden Jaua, Chavez'in nereye defnedileceği konusunda bilgi vermedi.

Başkanlık seçimi 30 gün içinde 

Bu arada, Hugo Chavez'in ölümünün ardından, Devlet Başkanı Yardımcısı Nicolas Maduro, geçici devlet başkanı oldu.

Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, Maduro'nun Chavez'in boşluğunu dolduracağını belirterek, 30 gün içinde devlet başkanlığı seçiminin yapılacağını belirtti.

Jaua, Telesur televizyonuna yaptığı açıklamada, bu kararların, Chavez'in daha önce verdiği talimatlar doğrultusunda alındığını vurguladı.

Birlik çağrısı

Muhalefet lideri Henrique Capriles de , halka "birlik" çağrısında bulundu. Capriles, Twitterhesabından yaptığı açıklamada, Chavez'in ailesinin ve yandaşlarının yanında olduğunu belirtti.

Açıklamada Capriles, "Zor zamanlarda Venezuela'ya aşkımızı ve derin saygımızı göstermeliyiz" ifadesini kullandı. 

Hugo Chavez kimdir?

Güney Amerika ülkelerinden Venezuela'da 1999'dan bu yana devlet başkanlığı yapan Hugo Rafael Chavez Frias, 59 yaşında hayatını kaybetti.

Chavez, 28 Temmuz 1954'te Venezuela'nın Barinas bölgesindeki Sabaneta'da dünyaya geldi.

Öğretmen anne ve babanın 6 erkek çocuğundan biri olan Chavez, 16 yaşında okumaya hak kazandığı askeri akademide asi bir öğrenci olarak nam saldı ve buradan 1975 yılında mezun oldu.

Genç Chavez, 1976'da orduya katıldı ve yarbaylığa kadar yükseldi. 1980'lerin başında, gizli bir yapılanma olarak bilinen Bolivarcı Devrimci Hareket'i kurdu.

Şubat 1992'de dönemin Devlet Başkanı Carlos Andres Perez'in ekonomi politikalarına karşı büyüyen öfkeyi de arkasına alarak başarısız bir darbe girişimine öncülük eden Chavez, cezaevinde 2 yıl geçirdikten sonra afla salıverildi ve Beşinci Cumhuriyet Hareketi partisini kurdu.

Devlet Başkanı Chavez

Ülke sorunlarına farklı çözüm önerileriyle aktif politikaya hızlı bir giriş yapan Chavez, 1998'deki devlet başkanı seçimini yüzde 56 oy oranıyla kazandı ve Şubat 1999'da görevi devraldı.

Hazırlanan yeni yasa uyarınca seçim 2000'de yinelendi ve Chavez zaferini tescilledi.

Yeni yönetimin "radikal" politikalarının halkın belli bir kesiminde yarattığı hoşnutsuzluk, 2002'de Chavez yönetimine karşı planlanan başarısız bir darbe girişimine ortam hazırladı. Askerler tarafından alıkonulan Chavez 2 gün sonra görevine döndü.

Kamulaştırılan petrol şirketlerinin fonları sayesinde sosyal programlara ağırlık veren Chavez, 2004'te devlet başkanlığına uygun olmadığını öne süren muhalefetin çağrısıyla yapılan referandumdan zaferle çıktı.

Chavez, Aralık 2006'da yüzde 63 oy oranıyla üçüncü kez devlet başkanı seçildi ve Şubat 2009'da seçilmişlerin görev süresine getirilen kısıtlamanın kaldırılmasına ilişkin referandumdan evet sonucu çıktı.Kanserle mücadele

Haziran 2011'de kanser tedavisi gördüğünü açıklayan ve Şubat 2012'de Küba'da geçirdiği ameliyatın ardından hastalığını yendiğini açıklayan Chavez, Ekim 2012'de düzenlenen devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 54'ünü alarak muhalefet lideri Henrique Capriles'i geride bıraktı.

Dördüncü kez Devlet Başkanı seçilen Chavez, 8 Aralık'ta hastalığın nüksettiğini ve yeni bir ameliyata ihtiyaç olduğunu bildirdi.

Kendisine bir şey olması durumunda, yerine Devlet Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro'nun geçmesini isteyen Chavez, 11 Aralık 2012'de Küba'da bir kez daha ameliyat oldu ve 18 Şubat 2013'te Venezuela'ya döndü.

"Alo Başkan"

Latin Amerika'nın en göz önünde ve muhalif liderlerinden biri olarak bilinen Hugo Chavez, daha adil, barışçı, eşit ve özgür bir dünyanın ancak sosyalizmle mümkün olacağını savundu ve ABD karşıtlığını her fırsatta dile getirdi.

2007'den bu yana Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'nin (PSUV) liderliğini yapan Chavez, yoksulları görmezden geldikleri gerekçesiyle kilise liderleriyle de çatıştı.

Ücretsiz sağlık hizmetleri, konut ve eğitim olanaklarıyla yoksul halkın sevgisini kazanan Hugo Chavez, her hafta yayınlanan "Alo Başkan" adlı televizyon programıyla siyasete ve hayata dair görüşlerini halkla paylaşıyordu.

Chavez'in en ünlü sözleri

Yaşamını yitiren Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in bugüne kadar unutulmayan bazı sözleri şöyle:

"-Yoldaşlarım, ne yazık ki şu an için hedeflerimize ulaşamadık" (Devlet Başkanı Carlos Andres Perez'e karşı darbe girişiminde bulunduğu 4 Şubat 1992'de)

-"Marisabel, bu akşam, senin bayramını kutluyorum" (14 Şubat 2000'de Sevgililer Günü'nde eşi Marisabel Rodrgguez'e seslenirken)

-"Sen bir ahmaksın, Bay Tehlike" (19 Mart 2006'da dönemin ABD Başkanı George W. Bush'a hitaben, "Alo Başkan" adlı radyo televizyon programı sırasında)

-"Dün, şeytan buradaydı." (20 Eylül 2006'da BM Genel Kurulu'nda, Bush'un konuşmasının ertesi
günü)

-"Defolun gidin, pislik Yankeeler" (11 Eylül 2008'de ABD Büyükelçisi'nin sınırdışı edilmesinden sonra)

-"Dostunuz olmak istiyorum"(18 Nisan 2009'da Amerika Zirvesi sırasında ABD Başkanı Barack Obama'ya hitaben)

-"Küba, Venezuela'ya kadar yayılan bir mutluluk denizi" (8 Mart 2000'de dönemin Küba lideri Fidel Castro'nun gönderdiği binlerce Kübalı yardım görevlisini karşılarken)

-"Kamulaştırın!" (7 Şubat 2010'da "Alo Başkan" programında, başkent Caracas'taki bir binanın kontrolünün ele geçirilmesini isterken"

-"Yaşayacağız ve kazanacağız!" (2011 ortasında kanser teşhisi koyulduğunda)

-"Domuz kuyruğun, kulakların var. Domuz gibi homurduyorsun. Domuzsun" (16 Şubat 2012, 7 Ekim'deki devlet başkanlığı seçiminde aday olan Henrique Capriles Radonski'ye)."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA