Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hürriyet ,Takvimi yalanladı
08 Ocak 2016 Cuma 20:29

Hürriyet ,Takvim'i yalanladı

Hürriyet, havuz medyasının gazetelerinden Takvim'nin internet sitesindeki bir iddiayı sert ifadelerle yalanladı.

Hürriyet'in akşam saatlerinde yaptığı açıklama şöyle; Bu haber, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendisine bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın bir değerlendirmesinin yol açtığı tartışmalarla ilgili olarak yaptığı açıklamayı gazetemizle ilişkilendirmektedir.

Takvim’in yayınında, “Hürriyet’te bugün yayımlanan bir haberde Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’na mizansen soru sorularak Diyanet İşleri Başkanlığı’na iftira atıldı” denilmiştir.  Haberde, bu iddiadan yola çıkılarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu akşamki açıklamasını “Hürriyet’i yalanlamak amacıyla” yaptığı da ileri sürülmüştür.

Bu iddiaların ciddiye alınacak hiçbir yönü yoktur. Bir kere, Hürriyet’in Diyanet’e mizansen soru sorması diye bir durum hiçbir zaman söz konusu olmamıştır. Hatta Takvim’le aynı yayın grubunda yer alan Sabah Gazetesi’nin internet sitesi, söz konusu sorunun “yaklaşık 10 yıl önce” Diyanet’e yöneltildiğini ve yanıtlandığını bildirmiştir.

Geçmişte kim olduğu bilinmeyen bir vatandaş tarafından yöneltilmiş bir sorunun bugün Hürriyet Gazetesi tarafından sorulduğunu ileri sürmek ancak çok ileri bir hayal gücünün eseri olabilir. Takvim’in iddiasından yola çıkılırsa Hürriyet’in bu mizanseni neredeyse 10 yıl önce kurguladığına inanmak gerekecektir. 

Diyanet’in internet sitesinde yer alan bir soru ve yanıt, bugün öğle saatlerinden itibaren bazı internet sitelerinde yayımlanmaya başlamış ve sosyal medyada büyük bir tartışmaya yol açmıştır. Bu tartışmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı söz konusu soru ve yanıtı internet sitesinden kaldırmıştır. Hürriyet’in, bu konudaki gelişmeleri kendi internet sayfasında haberleştirmesi, Diyanet’in ilgili soru ve yanıtı sitesinden kaldırmasından sonradır. Hürriyet, ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasını da tam metin olarak yayımlamıştır.

Hâl böyleyken Hürriyet’in bu gelişmelerle ilişkilendirilmesi abestir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA