Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İcraat yapılması gereken noktadayız
27 Nisan 2013 Cumartesi 11:55

İcraat yapılması gereken noktadayız

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Ceza Baroları Birliği tarafından düzenlenen 'Ceza muhakemesinde insan hakları ' ana temalı konferansa verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Şu anda Türkiye tutuklu oranları açısından AB ortalamalarının 2 puan altına inmiştir"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Ceza Baroları Birliği tarafından düzenlenen 'Ceza muhakemesinde insan hakları ' ana temalı konferansa verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

"İCRAAT YAPILMASI GEREKEN NOKTADAYIZ "

Terör örgütü PKK'nın 8 Mayıs'ta çekileceğini açıklamasıyla ilgili bir soruya Bakan Ergin, "Artık değerlendirme zamanı değil icraat zamanı. Aynı şeyleri tekrar konuşmaktan birşey elde edemeyiz diye düşünüyorum. İcraat yapılması gereken bir noktadayız. Gelişmeleri takip edeceğiz. Türkiye'nin bu illetten bu problemden kurtuluşunun ve birlikte yaşama iradesinin güçlendiği bir iklimi oluşturmanın gayreti içindeyiz. Bu iklim oluştğunda bölgede ve dünya üzerindeki konumu ve pozisyonu çok daha farklı olacak buna inanıyoruz " yanıtını verdi. 

ABD'NİN İNSAN HAKLARI RAPORUNA ERGİN'DEN ELEŞTİRİ 

Adalet sisteminin siyasallaştığına ve uzun tutukluluk sürelerine değinen ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İnsan Hakları raporuyla ilgili soruya da cevap veren Bakan Ergin, "Bunlar tabii önemli ölçüde afaki verilere dayanarak yapılan değerlendirmeler. Türkiye'de uzun tutukluluk değerlendirmeleri veriler üzerinden yapılmıyor, algılar üzerinden yapılıyor. Şu anda Türkiye tutuklu oranları açısından AB ortalamalarının 2 puan altına inmiştir. AB ortalaması Türkiye'dekinden 2 puan daha yüksektir. O açıdan sağlıklı verilere dayanmadan yapılan bu eleştirileri ben hakçe bulmadığımı ifade edeyim " şeklinde yanıt verdi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Adalet sisteminin siyasallaştığı iddiaları üzerine ise, " Tamamen Türkiye'de algıları oluşturan iki üç dosya üzerinden yapılan bir değerlendirmedi. Türkiye'de yılda 3 milyon ceza dosyası ve 3 milyona yakın da hukuk davalarını oluşturan dava dosyası var. Yılda 6 milyona yakın yargılama yapılan dosya var. Bu sistemi getirip üç dosya üzerinden değerlendirmeye kalkarsanız, yanlış sonuçlara varırsınız " şeklinde yanıt verdi.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA