Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki komşudan tahrik edici açıklamalar
14 Mayıs 2013 Salı 14:59

İki komşudan tahrik edici açıklamalar

Suriye ve İran'dan son 24 saat içinde Türkiye'yle ilgili tahrik edici açıklamalar geldi...

Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Türkiye’nin içten zayıfladığını ve Suriye ile savaşa kalkışacak durumda olmadığını söyledi. Rusya’nın resmi haber ajansı RIA Novosti’nin Şam’dan bildirdiğine göre Cemil, “Türkiye Suriye’ye savaş açabilir mi?” sorusuna yanıt olarak, “Türkiye, Suriye ile savaşacak durumda değil" dedi.

Suriye Başbakan Yardımcısı, "Türkiye yönetiminin ‘Asarız keseriz’ türünden çıkışları Türk halkına yönelik değildir. Suriye’de eli silahlı militanların moralini yükseltme amacı taşıyor. Türkiye 30 yıldan beri zaten kendi içinde bir savaş veriyor. Çok yakında Türkiye’de sosyal ve etnik gerginlikler benzer yeni iç savaşlar da çıkarabilir” diye konuştu.

REYHANLI İÇİN ORTAK SORUŞTURMA

Öte yandan Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zubi, Reyhanlı saldırılarını Türkiye ile birlikte soruşturmaya hazır olduklarını ifade etti.

El Zubi, "Eğer Erdoğan hükümeti iki ülkenin ortak ve şeffaf bir soruşturma gerçekleştirmesi için çağrıda bulunursa, gerçeğin ortaya çıkması için buna karşı çıkmayız" dedi.

PKK ÜZERİNDEN SURİYE GÖNDERMESİ

DHA’nın haberine göre, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi ise Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere verdiği desteği PKK örneği ile eleştirdi.

Burucerdi, İran meclisinin resmi internet sitesi ICANA'da yayımlanan açıklamasında, “Suriye yönetiminin silahlı muhaliflere karşı uyguladığı politika yanlışsa o zaman Ankara'nın da silahlı PKK'lıları hava ve füze saldırılarıyla öldürmesi yanlıştır” dedi.

Türkiye'nin Suriyeli silahlı muhaliflere silah ve askeri eğitim sağladığını ileri süren Burucerdi, “Türkiye'nin masum insanları öldüren teröristlere verdiği destek utanç vericidir” diye konuştu.

Ankara'nın Suriye politikasını gözden geçirmesini isteyen İranlı vekil, Suriye'de barış ve huzurun sağlanması için Türkiye'yi İran'la işbirliği yapmaya çağırdı. Burucerdi, “Suriye'de barış ve huzurun sağlanmasının Türkiye ve tüm bölge ülkeleri çıkarına olacak” dedi.

Bu arada İran’ın resmi haber ajansı İRNA ve ülkenin diğer etkin haber ajanslarından Fars, Türkçe yayınladıkları haberlere son verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA