Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İkinci el umduğunu bulamadı!
19 Haziran 2013 Çarşamba 12:25

İkinci el umduğunu bulamadı!

İlkbaharı da boş geçti...

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplampazarı, mayıs ayında yüzde 14,97, ocak-mayıs döneminde ise yüzde 14,13'lük artış kaydederken, "ikinci el" satışları, kış mevsiminin ardından ilkbaharda da umduğunu bulamadı.

Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar,  yaptığı açıklamada, ikinci el otopazarı için kış mevsiminin "ölü sezon" olduğunu, bu yüzden bütün umutlarını ilkbahar aylarına bağladıklarını söyledi.

Son yılların en durgun kış mevsimini yaşadıklarını, satış olmadığı için herkesin cepten yediğini anlatan Hazar, yaz tatiline otomobille gitme isteğinden dolayı, ilkbahar aylarında satışların hemen her yıl arttığını, ancak bu yıl tersi bir durumun olduğunu belirtti.

Hazar, ilkbahar aylarını geride bırakıp, yaza girerken, satışlar açısından kış mevsiminin ölü sezonundan pek de bir fark göremediklerini dile getirerek, "Sonunda dört gözle beklediğimiz bahar ayları geldi, çattı. Nisan, mayıs ve haziran ayları, bizim için normalde en yoğun satışların olduğu aylardır. Ama deyim yerindeyse, 'İlkbaharı da boş geçtik.' Böyle bir durgunluk yok" diye konuştu.

KAYIT DIŞI SATIŞLARA DİKKAT

Hazar, bayilerin ikinci el otomobil pazarlamasının yanı sıra internet üzerinden yapılan satışlar ve açık oto pazarlarındaki kayıt dışı satışların, "ikinci el oto galericileri"ni zor durumda bıraktığını bildirdi. Özellikle, kayıt dışı satışlara karşı vatandaşları uyaran Hazar, bu tür durumlarda devlet vergi kaybına uğrarken, tüketicilerin de dolandırıcılık olaylarıyla karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Kullanılmış otomobil almayı planlayanlara, satış öncesi ve sonrası muhatap bulabilecekleri yerleri öneren Hazar, kayıt dışı satışlar sırasında "pert" ya da "çalıntı" araç aldığını sonradan fark eden tüketicilerin hikayelerini hatırlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA