Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk insan melezi bulundu!
29 Mart 2013 Cuma 18:03

İlk insan melezi bulundu!

Keşfedilen ipucu ne?

Bilim insanları, İtalya’nın kuzeyinde bulunan 30-40 bin yıl önce yaşamış insan kalıntısının, bugüne kadar bulunan ilk Homo Sapiens-Neandertal melezi olabileceğini belirtti. Ortaya çıkarılan iskelet, moderninsanın atalarıyla Neandertallerin çocuk yaptığına dair ilk doğrudan örneği temsil ediyor.

İnsanın en yakın akrabası olarak kabul edilenNeandertallerin, sadece teoride öyle olmadığını gösteren ilk önemli delile ulaşılmış olabilir. Arkeologlar, İtalya’nın  Monti Lessini bölgesinde bulunan Riparo di Mezzena adındaki kayalık sığınaklarda yaptıkları kazılarda, ilk insan-Neandertalmelezine ait olduğu düşünülen kalıntılara ulaştı.

PLoS ONE dergisinde yayımlanana araştırmaya göre, yapılan ilk analizler iskeletin iki türün melezi olduğuna işaret etti. Yapılacak diğer analizlerin de ilk tespitleri doğrulaması durumunda, ilk kez moderninsanın atalarıyla Neandertallerin cinsel ilişki kurduklarına dair doğrudan delil elde edilmiş olacak.

Geçmişte yapılan genetik analizler, Avrupa ve Asya kökenli insanın yüzde 25’inde Nenadertal DNA’sına ait izler olduğunu ortaya koymuştu.

İPUCU ÇENESİNDE SAKLI

Bilim insanları, çalışmalarını insan-Neandertal melezinin çenesine odaklamış durumda.

Discovery News’e konuşan antropolog Silvana Condemi, “Alt çenenin morfolojisine bakarak, Mezzena’da yaşamış olan bu insanın, geride kalan alt çenesi bulunduğu bilinen klasik Neandertaller ile, gelişmiş bir çenesi olan modern insanın atalarına benzediğini söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

Fransa’nın Ai-Marseille Üniversitesi’nde araştırmacı olan Condemi ve meslektaşları, geçmişe ışık tutacak alt çene üzerinde DNA analizleri gerçekleştirdi ve 3D görüntüleme uyguladu. Ardından, elde edilen sonuçlar Homo Sapiens’lerde bulunan benzer özelliklerle karşılaştırıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA