Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk kez Arap ülkesinde
30 Mayıs 2013 Perşembe 18:01

İlk kez Arap ülkesinde

Çıplak eylemleriyle tüm dünyada ses getiren kadın hakları örgütü Femen, ilk kez bir Arap ülkesinde eylem düzenledi.


Vücutlarında “Göğüslerin Beslediği Devrim” yazılı örgütün üç Avrupalı kadın üyesi, başkent Tunus’taki Yüksek Mahkeme binasının önünde “Amina’ya Özgürlük”sloganları attı.
 
Femen, daha önce üstsüz çektirdiği fotoğrafları nedeniyle kırbaç ve recm tehdidiyle karşı karşıya kalan 18 yaşındakiTunuslu Amina Tyler’a destek için Avrupa’nın birçok kentinde eylemler düzenlemişti.

femenn3.jpg
 
İslamcıların giderek güçlendiği ülkede Femen eylemine çevredekilerin tepkisi ise sert oldu. Üç kadın, polisler tarafından yaka paça gözaltına alınırken yoldan geçen bazı Tunuslular eylemcileri dövmeye çalıştı.
 
Arbede sırasında çektikleri fotoğrafları polise vermeyi reddeden altı Fransız ve Tunuslu gazeteci de gözaltına alındı. Femen’in Facebook sayfasına mart ayında üstsüz fotoğraflarını koyarak muhafazakârları ayağa kaldıran Amina Tyler takma isimli genç kadın 19 Mayıs’ta tutuklanmıştı.
 
Ailesini kendisini zorla eve kapatmakla ve dövmekle suçlayan Amina geçen ay evden kaçtı. Tutuksuz yargılanan ve hâlâ hapis tehdidiyle karşı karşıya olan Tunuslu genç kadın için dünya çapında“Amina’ya Özgürlük” adıyla kampanya başlatılmıştı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA