Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnterpol kurs vermeye geliyor
04 Nisan 2013 Perşembe 10:06

İnterpol kurs vermeye geliyor

Ergenekon sanıkları için yakalama kararı almayan İnterpol, savcıları dosya hazırlama kursu verecek

Firari Ergenekon sanıkları için 'kırmızı bülten' isteyen Türkiye'yi "eksik dosya" ve "yetersiz tercüme" nedeniyle iki kez reddeden İnterpol İstanbul'da hakim ve savcılara kurs verecek

İstanbul'da 'kırmızı' zirve.. Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yurtdışına kaçan sanıkların yakalanması için iki kez İnterpol'den "kırmızı bülten" talep etti. Firari sanıklar Bedrettin Dalan, Turhan Çömez, Gülseven Yaşer ve Mustafa Bakıcı hakkındaki dosyalar, Ankara'daki İnterpol Şube Müdürlüğü tarafından Fransa'nın Lyon kentindeki İnterpol merkezine iletildi. 

GÖNDERİLEN talep yazısında sanıkların, aralarında Danıştay saldırısının da olduğu silahlı ve ölümle sonuçlanan 4 eylem, 13 silahlı eylem hazırlığı, bir cephanelik baskını ve 17 bin 400 kişinin fişlenmesinden oluşan Ergenekon davasından arandıkları belirtildi. 
ANCAK uluslararası polis işbirliği teşkilatı İnterpol, bu talebi her seferinde reddetti. Dosyalar da geri gönderildi. Firari Ergenekon sanıkları için bir türlü uluslararası alanda yakalama çıkaramayan Türkiye, talebinden vazgeçmedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, daha önce davanın savcısı olan Başsavcı Vekili Cihan Kansız ve Türk İnterpolü'nün şefleri Lyon'daki İnterpol'e gitti. Heyet burada terörle mücadele ve kırmızı bülten birimleriyle görüşmeler yaptı.

REDDİN ÜÇ NEDENİ 

İNTERPOL yetkilileri, heyete "Kırmızı Bülten" talebini neden onaylamadıklarını üç maddede anlattı: Birinci neden Türkiye'den gönderilen dosyalardaki eksikler. İkincisi iddianame tercümesinin yetersiz olması. Yetkililer talebin reddedilmesinin üçüncü gerekçesi olarak da "Ergenekon'un uluslararası arenada kabul görmüş bir terör örgütü olarak adının yer almaması"nı gösterdi. 


HEYET GELECEK

BU krizin ardından, şimdi İnterpol'den bir heyet Türkiye'ye gelmeye hazırlanıyor. İnterpol'ün uzman polisleri İstanbul'da hakim ve savcılara Türkiye'nin taleplerinin doğru anlaşılması için izlenmesi gereken yolları anlatacak.

Özkan TAMİRAK /AKŞAM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA