Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşiniz saçınıza yansıyor
12 Haziran 2013 Çarşamba 14:05

İşiniz saçınıza yansıyor

Bilim insanlarına göre stres saç ağarmasına sebep oluyor.

Eğer saçınız ağarmaya başladıysa dinlenmeye çalışın. Bilim insanları çok fazla stresin sağların ağarmasına neden olduğunu belirtiyor. Uzmanlar vücut stres hormonuna maruz kaldığında saçtaki rengin yok olmasını sağlayan hücreleri bulduklarını kaydetti. 

Amerikalı uzmanlar fareler üzerinde yaptıkları deneyde stres hormonunun saç rengine nasıl etki yaptığını inceledi. Vücut hasar gördüğünde kök hücreler melanin üretiyor. Siyah pigme bizi güneş ışığından koruyor. 

Saç ağarması veya beyazlaşması denen olay, saça renk veren pigment boya maddesinin zamanla azalmasından ileri gelir. Saçların birden beyazlaşması renk değişiminden olmayıp, siyah kılların dökülmesi ve daha dayanıklı beyaz saçların kalmasından ileri gelir.

Uzmanlar fareler üzerinde yaptıkları araştırmada stres hormonunun saç rengini nası ağarttığını belirlemeye çalıştı. Uzmanlar 25'li yaşlarda başlayan ağarmayı alkol ve sigara içmenin daha artırdığını belirtiyor. 

New York Üniversitesi'nden Dr. Mayumi Ito stresin melanini ciltten nasıl uzaklaştırdığına dair kanıtlar elde ettiklerini söyledi. Nature Medicine dergisinde yayımlanan araştırmayı değerlendiren Ito "Streshormonu deri pigmentasyonu destekleyen olarak biliniyor. Paradoksal olarak onlar saçların ağarmasını da sağlıyor. Bizim çalışmamız stres hormonu ile saç ağarması arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor" dedi.

Özellikle işyerinde çok fazla strese maruz kalan insanlarda saç ağarmasının bu süreci izlediği ileri sürüldü. 

New York Üniversitesi uzmanları bu çalışmanın saç ağarmasına karşı geliştirilecek ilaçlar için bir umut olabileceğini söyledi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA