Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail basınından Türkiye iddiası
08 Nisan 2013 Pazartesi 14:52

İsrail basınından Türkiye iddiası

'İsrail ile anlaşan Türkiye Irak ve Ürdün’e ihracat yapmaya başladı' iddiasıİSRAİL'deki Yediot Ahronot gazetesi, Suriye rotasının iç savaş nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle Türkiye’den Irak ve Ürdün’e gönderilen veya bu ülkelerden gelen ihraç ve ithal ürünlerinin artık İsrail üzerinden gidip- gelmeye başladığını duyurdu.

Gazete, Türkiye ile Irak ve Ürdün arasında gidip gelen TIR’ların özellikle son aylarda sık saldırıya uğraması ve soyulması nedeniyle Türkiye ile İsrail yetkilileri bir araya gelerek gizli bir anlaşma imzaladığı öne sürüldü. Türk ve İsrail gümrük bakanlığı yetkilileri arasında imzalandığı iddia edilen anlaşmayla Türkiye’den Irak ve Ürdün’e giden ihracat ürünleriyle bu ülkelerden Türkiye'ye gelen ithalat ürünleri eskisi gibi Suriye rotasını kullanmak yerine artık, Mersin Limanı üzerinden sevk edilmeye başlandı.

Bu kapsamda Irak ve Ürdün’e gidecek konteynerler Mersin Limanı’ndan gemiyle İsrail’in Hayfa ve Aşdod limanlarına taşınıyor ve buradan İsrail TIR’larıyla Ürdün Nehri Geçidi’ne naklediliyor. Konteynerler buradan Ürdün ve Irak’a sevk ediliyor. Türkiye’ye yapılan ithalatta da bunun tersi bir yol izleniyor. Yediot Ahronot son aylarda bu rota üzerinden yüz milyonlarda dolarlık sevkiyat yapıldığını yazdı.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA