Celal Demir / gazeteci/yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Celal Demir / gazeteci/yazar

İstanbul ve vaatler

14 Kasım 2015 Cumartesi 12:44

Kültürlerin buluşma noktası İstanbul, bir İstanbul hayranı olan bendeniz 60 yıllık Celal Demir’i bile düne kadar etkilemiyordu. 

Beni etkilemediği gibi artık hiç kimsenin rüyalarını da süslemiyordu. 

Bir zamanların ‘Taşı toprağı altın’ olan bu kentte 20 yıldır hiçbir yönetici farklı bir çizgi de çizmedi.

Ancak;

Tek başına iktidar olan Ak Parti, seçim beyannamesinde de vaat ettiği gibi İstanbul’da gerçekleştireceği projelerle Türkiye’nin mega kenti İstanbul, kuşkusuz daha da gelişip güzelleşeceğe benziyor.

Bunlardan biri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Boğaz’a teleferik projesi, diğeri ise Ulaştırma Bakanlığı’nın üçüncü havalimanı projesidir.

Bu iki proje, İstanbul için son derece önemlidir.

İşin önemli yanı, sadece böylesi projelerin İstanbul’u daha da geliştirmekle, daha da göz kamaştırıcı hale getirmekle kalmayıp, binlerce insan için yeni istihdam alanı yaratacak olmasıdır.

Evet, uluslar arası metropol olan İstanbul hiç şüphesiz giderek adından daha çok söz ettirecek bir kent olacaktır.

Haydi hayırlısı diyelim…

 METROLARA ULAŞMAK ZOR

İstanbul’da kamu vasıtalarıyla iş yerlerine ulaşmak durumunda olan insanların en çok şikayet ettiği konulardan birisi, özellikle metrolara ulaşmak için yüzlerce metre yürümek zorunda kalmalarıdır. 

Örnek olarak, Mecidiyeköy’de metrobüsten inip Levent ya da Taksim istikametine gidecekseniz, belki de iki istasyon arası kadar yol yürümeniz gerekiyor. Tabi sonra da sımsıkı kalabalıkta kendinizi ezdirmeden yorucu bir yolculuk yaptıysanız mutlu oluyorsunuz. Belki Belediye yetkilileri bunu bilhassa “Spor olsun“ halkımız yürüsün diye yapmış olabilirler. Ama biraz da planlama sorunu olduğu, başka ülkelerin metrolarında yolculuk yapanlarda hakim olan bir fikir de olabilir.

Metrobüslere ulaşım da aynen öyle. Merdiven üstü merdivenden ve uzunca yüksekli alçaklı yollardan ve köprülerden geçerek vasıtaya ulaşabiliyorsunuz. Yine aynen sabah saatlerinde birbirini ezerek otobüslere binmeye çalışan binlerce insan. Nefesler tükenmiş vaziyette yorgun düşen yaşlılar…

Pek anlamıyoruz ama bu işler biraz daha kolaylaştırılamaz mıydı?

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA