Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbulluya kontrol çağrısı
03 Mayıs 2013 Cuma 13:05

İstanbullu'ya kontrol çağrısı

Türk Toraks Derneği, 1 Mayıs'ta gaza maruz kalanları acil kontrole çağırdı...

Türk Toraks Derneği, olaylı 1 Mayıs'ın ardından basın açıklaması yaparak biber gazını hafif soluyanları dahi acil kontrole çağırdı. İstanbul'da 1 Mayıs'ta 22 bin polis görev yaparken, tam 2 bin kapsül gaz bombası kullanılmıştı.

Açıklamada; 

"Bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinlikleri sırasında basından izleyebildiğimiz görüntüler açık alanda olsa bilse yoğun göz yaşartıcı gaz bulutlarının İstanbul’un Avrupa yakasında (Beşiktaş, Gümüşsuyu, Nişantaşı) hakim hale geldiği yönündedir. Bu ölçüde ve pervasızca kullanılan biber gazına bağlı halk sağlığı sorunlarından (yalnızca kutlamaya katılanları değil, bölge sakinlerini de etkileyen) ortaya çıkacak sorumluluk da büyüktür. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına kesin olarak uyulması dernek olarak beklentimizdir.

Türk Toraks Derneği olarak olaylar sonucunda biber gazına maruz kalmış tüm bireyleri İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda kontrole çağırmaktayız." denildi. 

Türk Toraks Derneği, 2012 yılındaki bildirisinde ise biber gazının insan sağlığı üzerinde ölüme kadar uzanan ciddi sonuçlara yol açabileceğinin dikkatini çekmişti. Yine aynı tarihte gaz sayısı arttıkça hışıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük gibi tıkayıcı solunum hastalıkları belirtilerinin arttığı, kronik bronşit oranının arttığı ve kalıcı solunum fonksiyonu kısıtlanmasının geliştiği vurgulanmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA