Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbulun havası temiz çıktı!
13 Nisan 2013 Cumartesi 15:46

İstanbul'un havası temiz çıktı!

İstanbul’un havası AB kriterlerine göre Kükürtdioksit (SO2) bakımında temiz çıktı.

İstanbul’un havası AB kriterlerine göre Kükürtdioksit (SO2) bakımında temiz çıkarken, Edirne’nin Keşan İlçesi ise kalitesiz kömür kullanımından dolayı havası en kirli yer olarak belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 13 milyon TL’lik yatırım yaparak kurduğu Marmara Bölge Temiz Hava Merkezi’nin (MBTHM) ilk verileri çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hava kirliliğinin çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerini önlemek, hava kalitesi ile ilgili bilgi toplamak ve halkı bilgilendirmek amacı ile Marmara Bölgesi’ndeki 11 ayrı ilde 39 adet hava kalitesi izleme istasyonunda ölçümler yapan ve merkezi İstanbul’da olan MBTHM’nin, ilk verileri ile ilgili değerlendirme sonuçlarını yazılı açıklama ile duyurdu. Buna göre, İstanbul’un havası AB kriterlerine göre Kükürtdioksit (SO2) bakımında temiz çıkarken, Edirne’nin Keşan İlçesi ise kalitesiz kömür kullanımından dolayı havası en kirli yer olarak belirlendi. İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Yalova, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale olmak üzere 11 şehirdeki hava kalitesi ölçüm istasyonlarından alınan ve kentsel, trafik, endüstri, kırsal hava kalitesi kategorilerinde değerlendirilen verilerde, İstanbul Mecidiyeköy’ de trafik kaynaklı hava kirliliği Azotdioksit (NO2) yüksek çıkarken, Kandilli’de ise Azotdioksit(NO2) hava kirliliğinin nedenin gemi trafiğinden kaynaklandığı tespit edildi.

İSTANBUL’UN HAVASINI TRAFİK KİRLETİYOR

Isınma kaynaklı hava kirliliğinden ortaya çıkan Kükürtdioksit (SO2) ortalamalarının en yüksek bulunduğu il ve ilçelerin başında gelen Edirne’nin Keşan İlçesi oldu. İkinci sırada yer alan Çanakkale’nin Çan İlçesi’nde hava kirliliğinin nedeni kalitesiz kömür kullanımı olarak belirlendi. Açıklamaya göre, Kükürtdioksit (SO2) oranı en düşük olan ve havası temiz illerin başında ise İstanbul, Yalova, Balıkesir, Sakarya, Bursa ve Kocaeli geldi.

Partikül Madde’den (PM10) kaynaklanan hava kirliliğinde yine Edirne’nin Keşan İlçesi ilk sırada yer alırken, Tekirdağ Merkez, İstanbul Esenyurt, Çanakkale Çan, Bursa Kestel, İstanbul Şirinevler trafik kaynaklı Partikül Madde (PM10) hava kirliliği yüksek olarak tespit edildi. Açıklamada, Marmara Bölgesi’ndeki 39 ayrı istasyondan 13’ünün yer aldığı İstanbul’da Kükürtdioksit (SO2) oranları düşük olmasına karşın, trafiğin yoğun olduğu bölgelerdeki trafik kaynaklı hava kirliliğinin Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği’nde belirtilen sınır değerlerin üstünde olduğu kaydedildi.

Gazetaport

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA