Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

İşte faiz lobisi

13 Haziran 2013 Perşembe 07:53

Başbakan Erdoğan; Taksim'de başlayan ve kısa sürede Türkiye'ye yayılan gösterileri; "Faiz lobisi"nin çıkarttırdığını söyledi. Hatta, "Ümüğünü sıkarım!" diyerek o tarafı tehdit de etti. Ama bunların kim olduğunu söylemedi. Devlet Bakanı Ali Babacan da "Faiz lobisi kendisini iyi bilir." diyerek belirsiz konuştu.


Yani; iktidarın temsilcileri faiz lobisine hem kızıyor hem de onun üstünü açmaya yanaşmıyor.

Gelin o örtüyü kaldıralım...

2001 KRİZİ

Faiz lobisi; Türkiye'ye yatırım yapmayan ama faiz üzerinden para kazanan holdingler veya kuruluşlar demektir. Bence de Türkiye'nin iliğini sömüren bir faiz lobisi var. Bunları açıkça 2001 krizinde gördük. Ekonomik göstergeler hiç de kriz işareti vermiyorken DSP-ANAP-MHP hükümetini bu lobi düşürdü. Kemal Derviş, bu lobi adına ekonomiyi dizayn etti. Katma değer yaratan tarafsız holdinglere bunlar saldırdılar. Lobici kesim; BDDK'yı kullanarak Çukurova Holding'in değerli kuruluşlarını bağırta bağırta ele geçirdi. Yapı Kredi Bankası'nın kopartılması bunun en açık örneğidir.  Bunun için Çukurova'ya olağanüstü borçlar çıkartıldı. Alacakları ise yok sayıldı, nakit akıtı  bilinçli olarak kesildi. Böylece paraya sıkışan Çukurova'ya ait Türkcell'i ele geçirmeye kalkıştılar. Yetmeyince Çukurova  Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'i yargı ile kuşattılar.

Lobiciler tarafından böyle formatlanan BDDK'yı AKP iktidarı kucağında buldu. Bugünkü BDDK ve TMSF, istemese bile o formatları kullanmak zorunda kalıyor. Bunun olumsuz ve haksız sonuçları da maalesef devam ediyor.

ELBETTE VAR

Türkiye'de devlete ve halka para satarak, hiçbir riske girmeden yüksek miktarda para kazanan bir faiz lobisi elbette var.

Bu faizciler nereden kazanıyorlar peki?

- Devlet; faiz lobisi dediğimiz bankalardan, fonlardan borç alıyor. Yani Japonya'daki faizle para satan fon, Türkiye'deki bilmem ne bankası; Türkiye'ye dünyadaki ortalamaların çok üstünde bir faizle para veriyor. Yabancıların kazandığı faizden vergi bile alınmıyor.

- Faiz lobisi, borsaya 1 milyon dolar yatırıyor. 10 yıldır gördük ki her sene bu para ile yüzde 40'a yakın fazladan para kazanıyor. Avrupa bankalarında 1 milyon dolara ancak on bin dolar kazanabilen faizci, Türkiye'de bunu 400 bin dolara kadar çıkartabiliyor.

Ve biliyor musunuz? Eğer bu faizci yabancı ise ondan vergi de alınmıyor...

Bu yüzden yabancı para satıcıları, yani faizciler; Türkiye'de kapı kapı dolaşıp, "Paranızı biz faize verelim; vergiden kurtulun!"  diyerek iç para ticaretini bile ele geçirmeye çabalıyorlar.

- Brezilya, ülkesine faiz ve borsa için gelen paraya vergi koydu. Türkiye ise aksine bu faiz lobisini teşvik etti.

- Türkiye'nin büyük sanayici holdingleri; sanayi işletmeciğini bıraktılar; dışarıdan ucuz mal getirip içeride pahalı pahalı satarak başka türlü bir faizcilik yürüttüler. Artık kimse fabrika açmıyor; elindeki parayı ithalatta kullanıyor. Paramız dışarı gidiyor; fabrikalarımız kapanıyor; işsizlik artıyor ama para babaları çok mutlular.

- Asıl faiz merkezi ise bankalardır.  Bunlar vatandaştan 40 çeşit para kesiyorlar. Türkiye'nin 10 yıldır en çok kazanan kesimi bu faiz üstünde oturan bankalardır. Düşünün: Devlet bankası olan Ziraat Bankası bile bu sene ilk çeyrekte 900 milyon liradan fazla kar etmiş...  Faizciliğe bak sen...

Doğrudur. Türkiye, faiz lobisini oluşturan banka, borsa, devlet kağıtları sarmalında soyulmaktadır. Sorunu; hükümete karşı bir komplo olarak değil Türkiye'nin geleceğine bir komplo olarak görmek ve bu faizci sistem yerine üretimci sistemi artık düşünmek gerekir

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA