Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Federasyonun bütçesi
18 Haziran 2013 Salı 17:42

İşte Federasyon'un bütçesi

TÜRKİYE Futbol Federasyonu (TFF) Mali Olağan Genel Kurulu, 298 delegeden 219'unun katılımı ile Ankara Marriott Otel'de yapıldı.

TFF 1. Başkanvekili Ufuk Özerten'in açılışını yaptığı Olağan Genel Kurul'da çoğunluğun tutanakla tespitinin ardından, Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal başkanlığında Divan Kurulu oluşturuldu. İmzalanan önergeyle seçilen divanın başkanvekilliğine Nevzat Şahin, üyeliklerine ise Murat Yıldız ve Sevda Karaali getirildi.

Yapılan konuşmaların ardından Genel Kurul'da TFF Başkanlarının, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu'nun 01.06.2012-31.05.2013 Dönemi, Hesap ve Faaliyetlerinden ötürü ayrı ayrı ibra edildi. 01.06.2013-31.05.2014 Dönemi Bütçe Tasarısı ile Talimatı ve Bütçe Uygulama Esasları görüşülerek 307 milyon 72 bin 332 TL'lik TFF Bütçesi kabul edildi.

Gerektiğinde bütçe tadilleri yapmak için Yönetim Kurulu'na yetki verildi. Yönetim Kurulu'na taşınmaz alımı ve satımı, ayni haklar tesisi için yetki verildi.

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MÜSTEŞARI HAKYEMEZ: "BÖYLESİNE TUTKUYLA BAĞLANILAN FUTBOLDA GÜZEL ŞEYLER YAŞANMAMIZ VE HEYECANIMIZIN YANI SIRA HİÇ İSTEMEDİĞİMİZ OLAYLARA ŞAHİT OLUYORUZ"

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Basri Hakan Hakyemez, "Böylesine tutkuyla bağlanılan futbolda güzel şeyler yaşanmamız ve heyecanımızın yanı sıra hiç istemediğimiz olaylara şahit oluyoruz" dedi. 

Genel kurulun açılışında konuşan Basri Hakan Hakyemez, "Gönlümüzün en önemli spor dalı olarak öne çıkıyor. Hem ekonomisi hem antrenörü, profesyonel oyuncusu ve taraftar sayısı olarak değerlendirildiğinde sadece ülkemizin değil dünyanın vazgeçemediği bir olgu olarak karşımıza çıkıyor" ifadelerini kullandı. 

"Böylesine tutkuyla bağlanılan futbolda güzel şeyler yaşanmamız ve heyecanımızın yanı sıra hiç istemediğimiz olaylara şahit oluyoruz" diye konuşan Hakyemez, "Bugün burada TFF'nin olağan genel kurulu gerçekleştirilirken, dün başlayan ve bugün devam eden 'Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Çalıştayı'nı düzenliyoruz. İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) katkılarıyla yapılan çalıştayda önemli kazanımlar elde edilecek. Umarım hem futbolda hem de sporun tüm dallarında hiç istemediğimiz olayları yaşamayız. Bunun mücadelesini tüm taraflar olarak vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Hakyemez, Türkiye'nin şu anda uluslararası alanda Mersin Akdeniz Oyunları ve FIFA U-20 Dünya Kupası gibi iki önemli organizasyonu gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 718 spor yatırımının devam ettiğini belirten Hakyemez, "18 ayda 52 tesisi Türk sporunun hizmetine sunan Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu anlamda Türk sporuna hizmet etmeye aynı şekilde, aynı kararlılıkla devam edecektir. Biz her iki organizasyonun ülkemiz adına fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bütün bu hazırlıkların esas noktası 7 Eylül'de oylanacak olan İstanbul 2020 olimpiyatlarının bize gelmesi. Bu organizasyonlar olimpiyatların gelmesine İnşallah vesile olacak" dedi.

TFF BAŞKANI DEMİRÖREN: "GENEL KURULLAR ORTAK YOL HARİTASI BELİRLENEN YERDEDİR. 

'FUTBOLUN AKİL İNSANLARININ DÜŞÜNCELERİ TARTIŞILIP KARARA BAĞLANIR"Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demiören, "Genel kurullar ortak yol haritası belirlenen yerdedir. Futbolun akil insanlarının düşünceleri tartışılıp karara bağlanır" dedi.

Yıldırım Demirören, "Genel kurullar ortak yol haritası belirlenen yerdedir. Futbolun akil insanlarının düşünceleri tartışılıp karara bağlanır. 6222 sayılı yasanın 'e' bendi için çalışıyoruz. Kulüplerimizin gelir elde etmesi için yoğun çaba içerisindeyiz. E-bilet uygulamasının alt yapısını biz üstleniyoruz. Kulüplerimize tek bir masraf olmadan bu konuyu çözeceğiz. Eğitime önem,altyapıya ise yatırıma devam edeceğiz. Fenerbahçe ve Galatasaray'ın avrupa'da elde ettiği sonuçlar neticesinde ülke olarak 10. Sıraya yükseldik. Dünya kupasına katılmamız zorlaştı ancak imkansız değil. Yarınlarımız bugünden iyi olacaktır. 2020 olimpiyat oyunlarına adayız neden Dünya Kupası'nı düzenlemeyelim" diye konuştu.

TRABZONSPOR BAŞKANI HACIOSMANOĞLU: 'FUTBOLU KİRLETEN EMEK HIRSIZLARININ KORKULU RÜYASI OLACAĞIZ"

"TÜRK FUTBOLUNU KENDİ ÇIKARI VE GAZI İÇİN KULLANANLAR ETKİN GELİP HER ZAMAN ADALET İSTEYEN VE AHLAK İSTEYEN İNSANLAR EZİLMİŞ VAZİYETTE KALIYOR"

"TEMİZ TÜRK FUTBOLU İSTİYORUZ, SAĞIR SULTAN DUYDU YAŞANANLARI, BEN TAPELERİ OKUDUM İNSANLIĞIMDAN UTANIYORUM"

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, "Temiz Türk futbolu istiyoruz. Sağır sultan duydu yaşananları, ben tapeleri okudum, insanlığımdan utanıyorum" dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Olağan Mali Genel Kurulu'nda konuşan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, "Sorunlarımız var' diyoruz, toplanıyoruz, bir araya geliyoruz ama gerçekleri ortaya koymadığımız için çözemiyoruz" dedi.

Türk futbolunun yıllardan beri ahlak ve adalet sorunu olduğunu dile getiren Hacıosmanoğlu, "Bunun için hiçbir şey yapmıyoruz. Yapmak isteyenler de gücünü ortaya koyup yapamıyor. Çünkü Türk futbolunu kendi çıkarı ve gazı için kullananlar etkin gelip her zaman adalet isteyen ve ahlak isteyen insanlar ezilmiş vaziyette kalıyor" diye konuştu.

"ÇOK BÜYÜK ÇIKAR VAR"

Kulüplerin Dernekler Yasası'na göre yönetildiğine dikkat çeken Hacıosmanoğlu, "Türkiye'de sadece futbol adına sosyal dernek yok, binlerce sosyal dernek var ama bu derneklerde görev yapan insanlara bakıldığında belli bir yaşa gelmiş, biraz da halka gönülden hizmet edenlerle dolu. Futbolda geniş kitlelere hitap eden bir sosyal dernek ama ne yazık ki genel kurullara bakıldığında insanların verdiği mücadeleyi görüyorsunuz. Çünkü çok büyük çıkar var" dedi.

Hacıosmanoğlu, Türk futboluna gerçek anlamda hizmet etmek isteyenlere seslenerek, şunları kaydetti: "Eğer ahlaklı ve adaletli Türk futboluna hizmet etmek istiyorsak, ne saha içini ve ne de saha dışını manipüle etmelerine izin vemememiz lazım. Biz yıllardan beri bunun mücadelesini veriyoruz. Zaten o mücadelemizden dolayı Trabzonspor başkanlığına seçtiler ama sadece Trabzonspor sevdalılarının değil namuslu Türk futbol paylaşlarının bizden çok büyük beklentisi var."

"FUTBOLU KİRLETEN EMEK HIRSIZLARININ KORKULU RÜYASI OLACAĞIZ"

"Futbolu kirleten, kendi çıkarı için kullanan emek hırsızlarının korkulu rüyası olacağız" diye konuşan Hacıosmanoğlu, "Bu sadece bizim sorunumuz değil. Eğer çocuklarımıza örnek olmak istiyorsak, gelecekte onlara temiz bir Türk futbolu bırakmak istiyorsak, camiaları tarafından seçilen başkanların o camiaların namusunu koruma adına Türk futboluna bu manada hizmet etmeleri gerekiyor" dedi.

"ŞUÇU TARAFTARLARDA GÖRME LÜKSÜMÜZ YOK"

Hacıosmanoğlu, dün katıldığı "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Çalıştayı"nı eleştirerek, ""Hangi kanunu çıkarırsanız çıkarın, hangi çalışmayı yaparsanız yapın suçu şiddet unsuru olarak taraftarlarda görme lüksünüz yok. Neden yok, hep söylüyoruz, Türk futbolunun ahlak ve adalet sorunu var. Nuri Albayrak döneminde başkan yardımcısı olarak seçildiğim zaman bütün taraftar gruplarını çağırdım. 'Türk futbolunun en masumları onlardır' diye inanıyorum" ifadelerini kullandı. Her kulübün taraftarları olduğunu ve bunların kulüplerden nemalanabileceğini söyleyen Hacıosmanoğlu, "Ama Türk futboluna hizmet eden insanlar, futbolu kendi çıkarları için kullanıp milyarlarca dolar indirdikleri zaman taraftarlar fanatizm de yapacak. Çünkü pay istiyorlar" dedi.

"TAPELERİ OKUYORUM, İNSANLIĞIMDAN UTANIYORUM"

Dün Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'la görüştüğünü belirten Hacıosmanoğlu, "Temiz futbol için yasalar çıkarıyoruz, çalıştayın çıkaracağı kanunlar ve mevzuatlar İnşallah Türk futboluna hizmet eder. 6222 sayılı yasa çıkardık, çıkaranlara minettarım, sonsuz teşekkür ediyorum. Dünyanın hiçbir yerinde görülmez, dünyanın en geri kalmış ülkesinde de olmaz. Çıkardığınız kanuna muhalefet eden hırsızlar yakalandıktan bu yasayı değiştirme önergesini gidip Meclis'e veren Kulüpler Birliği'nin, 18 takımın da vebali vardır. Eğer bir yasa çıkarıyorsanız onun arkasında duracaksınız, hele failleri yakalanmışken, yargılama sürerken yasayı değiştirmenin ahlakla bağdaşmadığını düşünüyorum. Evet, yasayı değiştirdik sonra uygulamaya geçtik. Temiz Türk futbolu istiyoruz. Sağır sultan duydu yaşananları, ben tapeleri okudum, insanlığımdan utanıyorum" açıklamasında bulundu.

Hacıosmanoğlu, şöyle devam etti: "Ben bizim elimizden şampiyonluğun sadece 2010-2011 sezonunda çalındığını söylemedim, yıllardan beri alışkanlık haline getirilmiş. Eğer biz namuslu Türk futbolunun paydaşları olarak adaletli, ahlaklı Türk futbolunu oluşturamazsak, bizim Türk futboluna hiçbir şekilde hizmet etmemizin bir anlamı yok." 
Kaynak: Ercan ATA/ANKARA,(DHA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA