Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte Galatasarayın borcu!
20 Mart 2013 Çarşamba 17:48

İşte Galatasaray'ın borcu!

Galatasaray Kulübü'nün 1 Ocak-31 Aralık 2012 dönemi mali raporunda, borçlarda azalma olduğu bilgisi verildi.

Galatasaray Lisesi'nde yapılan mart ayı olağan divan kurulu toplantısında yönetim kurulu üyesi Adnan Nas, kulüp ile bağlı ortaklıklarının 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla düzenlenmiş mali, idari ve sportif raporu üyelere açıklandı. 2012 yılı gelir ve giderlerinde hesaplanılanın üzerine çıkıldığını belirten Nas, UEFA Finansal Fair-Play şartlarına önem verdiklerini ve kulüp hesaplarının titizlikle yapıldığını söyledi. 

Genel toplamda gelirlerin bütçelenenden 22,4 milyon lira, giderlerin ise 31,8 milyon lira fazla gerçekleştiğini açıklayan Adnan Nas, kulüp ile bağlı ortaklıklarının, göreve başladıkları 18 Mayıs 2011 tarihinde 315,2 milyon Dolar olan, 2011 yılı sonunda 251,9 milyon Dolar'a gerileyen toplam borç alacak farkının, 2012 yılı sonunda 211,6 milyon Dolar'a düştüğünü belirtti. Nas, kulüp ile bağlı ortaklıklarının vadesi geçmiş (muaccel) borç tutarının ise 2012 yılı sonunda 18,1 milyon Dolar'a gerilediğini ifade etti. Bu rakam, yönetimin göreve başladığı 18 Mayıs 2011 tarihinde 56,2 milyon Dolar, 2011 yılı sonunda ise 31,3 milyon Dolar olmuştu. 

Galatasaray Kulübü'nün mali raporunda, 2012 yılında banka kredilerinin ve verilen teminat tutarlarındaki artışlar dikkati çekti. 

Yönetimin göreve geldiği dönemde 149,6 milyon Dolar olan ve 2011 yılı sonunda 110,1 milyon Dolar'a indirilen banka kredi borçlarının 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle yeniden 145,4 milyon Dolar'a çıktığı görüldü. Ayrıca, toplam teminatları ise 850,5 milyon Dolar'dan 2011 yılı sonunda 531,6 milyon Dolar'a indiren sarı-kırmızılı yönetim, 2012 yılı sonunda ise bu rakamı 634,1 milyon Dolar'a çıkardı. 

Nas, mali raporla ilgili yaptığı yorumda, ekonomik olarak iyiye gittiklerini ancak umdukları kadar bir iyileşme sağlayamadıklarını söyledi. Kulübün 2012 yılı gelirinin 135,5 lira, giderinin ise 143,9 milyon lira olarak gerçekleştiğini vurgulayan Nas, giderlerdeki 36 milyon liranın tamamen Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) uyarısıyla ve isteğiyle yapılan, geçmişten gelen bir işlemin düzeltmesinden kaynaklandığını ifade etti. 

Galatasaray'ın hisse satışından 165 milyon lira gelir sağladığını ve bu rakamın 95 milyon lirasının şirket ihtiyaçları için kullanıldığını anlatan Nas, sermaye artışından giren nakit gelirin de 115 milyon lira olduğunu açıkladı. 

Adnan Nas, kulüp üyelerinden içlerini ferah tutmalarını isteyerek, "Kulübümüz, üyelerimizin rahat olmalarını sağlayacak kadar güçlü bir denetim ekosistemi içinde. Bu denetimler, Türkiye'deki birçok şirkette dahi yok. Uluslararası bir şirket tarafından denetleniyoruz. Oldukça etkin ve kulübe çok yakın çalışan bir denetim kurulumuz var. En az yönetim kurulu kadar kulübün içindeler. En önemli denetim organı olan divan kurulumuz var. kurumsallaşma çerçevesinde bir de iç denetim müdürlüğü kurduk. Her şeyi eleştirelim, yanlışları düzeltelim. Akıl akıldan üstündür ve biz bunlara açığız ama Galatasarayımıza haksızlık etmeyelim. En iyiyi yapmaya çalışıyoruz ve iyi niyetle gönüllü olarak bunları yapıyoruz" dedi. 

BAŞKAN ÜNAL AYSAL: "VERDİĞİMİZ MÜCADELELER, BUGÜN SADECE YEŞİL SAHALARLA SINIRLI DEĞİL" 

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal ise üyelere yaptığı konuşmada, "Hepinizin farkında olduğundan eminim. Kulüp olarak verdiğimiz mücadeleler, bugün sadece yeşil sahalarla sınırlı değil. Ne yazık ki mali, idari ve sportif her başarıda, her hamlede, planlı ve organize kıskançlık saldırılarıyla karşılaşıyoruz. Schalke 04 maçı öncesi yazılı ve görüntülü medyada Galatasaray'ın tur atlayamayacağı yönünde haberler yer aldı. Wesley Sneijder ve Didier Drogba transferlerinde ise önce 'olmaz', 'gelmez', 'imkansız' sözleriyle başlayan edebiyat, sonrasında. 'yaramaz', 'Galatasaray'a uymaz', 'fayda sağlanamaz' edebiyatına dönüşmüştür. Galiba Galatasaray iflas etmiş ve ben de başkanlığı bırakmak üzereymişim. Başarılar arttıkça, bu karalamalar daha da çok olacak" dedi. 

Ekonomi yazarlarıyla yaptığı bir toplantıda, tanınan bir köşe yazarının kendisine ve yanındaki yöneticilere, "Farkı bu kadar açmanıza izin vermezler. Vermeyeceğiz" dediğini ileri süren Aysal, şöyle devam etti: 

"Bu sözler durumu zaten özetlemiştir. Kimler izin verir, kimler izin vermeye çalışır bilmiyorum ama bizler bu izni 108 sene önce bir misyon olarak almıştık. Zaferlerimizle toplumumuz her zaman gururlandı ve gururlanmaya devam edecek. Ne kadar örgütlenirlerse örgütlensinler, ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, Galatasaray'ın yükselişi önlenemeyecektir. Bizim için çıkarılan şayialar ne kadar çok olursa, işlerimizin o kadar iyi gittiği anlaşılmalıdır. Bu kadar saldırıya karşı bizim silahımız karşı saldırı değildir. Galatasaray olarak rakiplerimizi aşağı çekmekle, onların refahını ve mutluluğunu engellemekle uğraşmayız biz. Bizim görevimiz Galatasaray için çalışmak ve kulübümüzü yükseltmektir." 

Galatasaray'ın 3 yıl sonra lig şampiyonluğuna ulaştığını, 6 yıl sonra UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yer aldığını, 12 yıl sonra çeyrek finale kaldığını ve 18 yıldır sürekli artan borçların da ciddi oranda düşürüldüğünü belirten Aysal, tüm bunlara rağmen kendilerine yönelik dışardan gelen saldırılar gibi içerden gelen saldırılar da olduğunu belirtti. 

Neden yapılan saldırılardan bahsedip, bir zafer konuşması yapmayı tercih etmediğinin üyelerce düşünülebileceğini dile getiren başkan Aysal, sarı-kırmızılı eski yönetici Taner Aşkın'ın bir televizyon kanalına yaptığı açıklamalara göndermede bulunarak, şunları söyledi:

"Galatasaray'ı dışardan gelecek her saldırıya karşı koruyabilecek gücümüz var. Ancak mesnetsiz saldırılar sadece dışardan gelmiyor. Borçlarımız azaldıkça, sportif başarılarımız dünyada ses getirmeye başladıkça, maalesef içimizden de saldırılara uğruyoruz. Bu bizim cesaretimiz kırmıyor. Aramızda adeta bu yönetimin başarısını istemeyenler var. Dostlarımız bizi sadece medyada değil, devlet kuruluşları nezdinde de karalamaya, ilişkilerimizi sıkıntıya sokmaya çalışıyorlar. Eleştirmek, daha iyisini istemek, yol göstermek hepimizin görevi. Ancak mali genel kurula az bir zaman kala televizyona çıkıp, 'Galatasaray'ın 150 milyon Dolar'ı nereye gitti? Arıyoruz, bulamıyoruz' diye demeç vermek Galatasaraylılıkla ne kadar bağdaşır? Taner (Aşkın) bey merak etmesin. Tüm harcamaların, gelirlerin, giderlerin, onun ve onun gibi düşünenlerin hayaline sığmayacak mali iyileşmelerin hesabı gelecek hafta kongremizde santim santim verilecektir." 

Konuşmasının ardından kulüple ilgili önemli bir toplantıya katılacağını belirterek hemen salondan ayrılan Aysal, Real Madrid maçı öncesi Türk Telekom Arena'nın zemininin hazır hale getirilmesi için bazı lig maçlarının başka statta oynanabileceği iddialarının sorulması üzerine de, "Her iddia doğru değildir" yanıtını verdi. 

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA