Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte yeni basın kartları
25 Nisan 2013 Perşembe 12:16

İşte yeni basın kartları

Mayıs ayında yürürlüğe girecek yeni basın kartları belli oldu.

 

Basın Yayın Genel ve Enformasyon Müdürlüğü, yeni kartlar için üç seçenek hazırlamış ve bunları gazetecilerin oyuna sunmuştu. Hem yapılan oylama sonucunda, hem de gazeteci örgütlerinden gelen öneri, talep ve eleştiriler doğrultusunda, yeni basın kartı belirlendi. 


Oylamada, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı üç örnekten 3'üncüsü oyların yüzde 78'ini aldı. Genel Müdürlük de seçilen bu kartı, gelen öneri ve eleştiriler doğrultusunda yeniden şekillendirdi.   
 
YENİ BASIN KARTINDA NE DEĞİŞTİ? 
 
Yeni kartının ölçüleri, taşıma kolaylığı sağlaması açısından,  dünya standartlarına uygun hale getirildi. Sahteciliğin önüne geçebilmek amacıyla da, yeni basın kartı tasarımına 3 boyutlu hologram eklendi.

Çağa ve teknolojiye uyumlu hale getirilmesi amacıyla çip de eklenen basın kartlarında, oylamaya sunulan kart ile yeniden düzenlenen kart arasındaki en büyük değişiklik ise, "Başbakanlık" ibaresinin büyütülüp, BYEGM ibaresinin küçültülmesi oldu. 
       
BASIN TRAFİK KARTLARI DA YENİLENDİ
 
Yeni basın kartı ile birlikte basın trafik kartında da bazı değişiklikler gerçekleştirildi. Yine gazetecilerin öneri ve talepleri çerçevesinde, son bir yıldır kullanımda olan basın trafik kartlarının ön yüzünde bulunan fotoğraf ve kimlik bilgileri kaldırıldı. Kimlik bilgileri arka yüze eklendi. Yeni yeni trafik kartlarında fotoğraf ise bulunmaması kararlaştırıldı. (Hürriyet) 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA