Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsveç otomobil devinden büyük yenilik
11 Mart 2013 Pazartesi 11:38

İsveç otomobil devinden büyük yenilik

Volvo, karşıdan gelen sürücülere rahatsız etmeden uzun farların sürekli açık kalmasını sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirdi...

Geceleri daha güvenli yolculuklara imkan tanıyan yeni Volvo S60, V60 ve XC60, İlk kez Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. Yenilenen Aktif Uzun Far Kontrol sistemine sahip olan bu otomobiller, karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeden sürekli olarak uzun farların açık kalabilmesini sağlıyor.

Manuel geçiş yapmadan

Geceleri sürüş yapmanın tüm dünyadaki sürücülere zorlu koşullar sunduğuna değinen Volvo Cars Güvenlik Merkezi'nde Kıdemli Güvenlik Teknik Uzmanı Prof. Lotta Jakobsson: "Yenilenen Aktif Uzun Far Kontrol sistemiyle hedefimiz, karanlıkta karşıdan bir otomobil geldiğinde ya da bir otomobilin arkasına geldiğinizde, kısa ve uzun farlar arasında manuel olarak geçiş yapmaya gerek bırakmadan, sürekli olarak uzun farları kullanmak," olduğuna değiniyor.

Daha güvenli sürüş


Aktif Uzun Far Kontrol sisteminin ana avantajı, trafik alanının dışındaki gölgeli bölgelerin de aydınlatılıyor oluşu. Bu da sürücünün yolun kenarındaki, park edilmiş otomobiller, hayvanlar ve bisikletliler gibi korunmasız yol kullanıcılarını algılama şansını artırıyor. "Bu teknoloji, geceleri sürüş yapmayı daha güvenli ve rahat hale getiriyor. Ayrıca, sürüş esnasında yola odaklanmayı kolaylaştırdığından, 'Design Around You Sizden ilham alarak tasarlandı" yaklaşımımıza da mükemmel bir örnek," diyor.
 

Yeterince hassas


Karşı yönden bir otomobil geldiğinde ya da bir başka otomobilin arkasına geldiğinizde, sistem sürücünün gözlerinin kamaşmasını engellemek için belirlenen alana gölgelendirme yaparak sadece gerektiği kadar ışığın yansımasını sağlıyor.
Aktif Uzun Far Kontrol teknolojisi, diğer araçları tanımlamak ve gölgelendirilmesi gereken alanları tespit etmek için otomatik frenli algılama sisteminin ön camın üstündeki dikiz aynasının arkasında yer alan kamerasını kullanıyor. Bu teknolojinin, sadece 1.5 derecelik marjıyla seçilen nesneyi çerçevelemek için yeterince hassas olduğu açıklanıyor.
Kontrol ünitesi, kameradan aldığı bilgileri far içine entegre edilmiş projektör modül mekanizmasına gönderiyor. Farklı boyutlarda metal parçalardan oluşan küçük bir silindir, fazla far ışığının gerektiği kadar gölgelendirilmesini sağlıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA