Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İtalya Dışişleri Bakanı istifa etti
26 Mart 2013 Salı 20:52

İtalya Dışişleri Bakanı istifa etti

İTALYA'da teknik kabinede görev yapan Dışişleri Bakanı Giulio Terzi, istifa etti.

Bakan Terzi, Hindistan ile İtalya arasında bir süreden bu yana 2 deniz piyadesinin yargılanmasına ilişkin krizden dolayı istifa etti. 

Bakanı istifaya götüren Hindistan-İtalya arasındaki kriz, 2012 yılı Şubat ayındaki bir olayla baş gösterdi. 2 İtalyan askeri, Hintli balıkçıları korsan zannederek, üzerilerine ateş açarken 2'sinin ölümüne neden olmuştu. Bunun üzerine tutuklanan deniz piyadeleri Massimiliano Lattore ve Salvatore Gironea, cinayet suçlamasıyla yargılanmaya başladı. İtalya, olayın uluslararası sularda gerçekleştiğini ve Hindistan'ın uluslararası kuralları ihlal ettiğini öne sürerek, Şubat ayı sonunda seçimlerde oy kullanmak üzere özel izinle ülkelerine gelen askerleri bir daha Hindistan'a göndermeme kararı aldı. Hindistan ise, İtalya'nın Yeni Delhi Büyükelçisi Daniele Mancini'nin dokunulmazlığının kalkmasına karar vererek, ülke sınırları dışına çıkmasını engelledi. Bu tavır karşısında İtalya, askerleri geçen hafta Hindistan'a göndermek zorunda kaldı.

Bu gelişmeler üzerine bugün Parlamento'da istifasını açıklayan Bakan Giulio Terzi, "Askerlerin Hindistan'a gönderilmesi konusunda hem fikir olmadığım için istifa ediyorum. İstifa ediyorum çünkü; 2 askerimiz ve aileleriyle olan dayanışmamı ortaya koymak istiyorum. Artık bu hükümetin bir parçası olamayacağım yönündeki kararımı Parlamento'da açıklamak istedim" dedi. 

Giulio Terzi, 2011 yılının Kasım ayında Silvio Berlusconi liderliğindeki hükümetin istifasının ardından, Mario Monti yönetiminde kurulan teknik hükümette görev almaya başlamıştı.


DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA