Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta / Göğüs Hastalıkları Uzmanı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Prof.Dr.Ahmet Rasim Küçükusta / Göğüs Hastalıkları Uzmanı

İtalya'da grip aşılarının uygulanması durduruldu

28 Kasım 2014 Cuma 18:38

İsviçre’ li ilaç devi “Novartis” tarafından üretilen “grip aşılarının” iki serisinin kullanılması üç kişinin aşıdan öldüğü birinin de ağır şekilde hastalandığı iddiaları üzerine yasaklandı.

İtalyan medyasında yer alan haberlere göre kurbanlar, 12-19 kasım tarihleri arasında Güney İtalya’ da 87 ve 79 yaşlarında iki kadın ile 68 yaşında bir erkek.

92 yaşındaki dördüncü kişi ise ağır bir tabloda hastanede tedavi görüyor.

Novartis tarafından yapılan açıklama şöyle:

“İtalya İlaç Ajansı (Italian Pharmaceutical Agency=AIFA) şirketimizi, aşılamadan sonra ciddi yan etkilerin görüldüğü haberleri üzerine iki parti aşının ihtiyati olarak toplatılması için uyardı.

Bu ölümlerin aşılar yüzünden olduğunu gösteren kesin bir delil bulunmuyor.

“Fluad” adıyla satılan grip aşılarının iki partisinin de üretim ve kalite standartları bakımından her hangi bir uygunsuzluğu tespit edilmedi.

Aşılarımız 1997’ den beri tüm dünyada 65 milyon insana başarıyla uygulandı”.

Şirketin bu açıklamasına karşılık AIFA “Aşılar ve ölümler arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenebilmesi için yapılan testlerin sonuçlarının beklendiğini” söylüyor.

Sağlık yetkilileri de yasaklama haberlerinin yayılması üzerine sükûnet çağrısında bulundu.

İtalyan tüketiciler derneği Codacons “Sağlık Bakanı’ ından aşı teşvik kampanyalarının durdurulmasını” istedi fakat AIFA aşıların “Mevsimsel gribin önlenmesi için kesin çare ve yeri doldurulamaz bir uygulama olduğunda” ısrar ediyor.

AIFA’ nın Başkanı Sergio Pecorelli de “Aşı olanların sayısının azalmasını istemiyoruz ve aşılara güveniyoruz” diyor ve ekliyor:

“İtalya’ da her sene 8 bin kişi grip yüzünden hayatını kaybediyor”.

Şüpheli partiler Novartis’ in Siena şehrindeki tesislerinde üretildi.

Gelelim neticeye

BİR: Grip aşıları ilk defa toplatılmıyor, geçtiğimiz senelerde de bunun birçok örneğini görmüştük.

İKİ: Ölümlerin doğrudan grip aşılarından mı kaynaklandığı elbette şu anda kesin olarak belli değil ama IAFA “test sonuçları henüz çıkmadı” derken üretici firmanın “aşılarımızda sorun yok” demesi çok dikkat çekici.

ÜÇ: Grip aşılarının etkinliklerinin birkaç ay sonra sıfırlandığının, her sene yapıldığında koruyuculuğunun azaldığının, genç ve sağlıklı insanları bile korumadığının bilindiğini hatırlatmak isterim.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA