Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İTÜ: Pirinçler GDOlu değil
08 Mayıs 2013 Çarşamba 21:09

İTÜ: Pirinçler GDO'lu değil

Bakan'ın "Pirinçler GDO'lu değil" açıklamasının ardından üniversiteden de bir açıklama geldi.

 

GDO'lu prinç tartışmalarına ilişkin iki önemli açıklama geldi. Mersin Limanı'nda ele geçirilen prinçlerin GDO'lu olmadığını söyleyen Bakan Mehdi Eker, "Labaratuvar sonuçları hatalı" dedi. Ardından prinçlerin GDO'lu olduğunu duyuran İTÜ bir açıklama yaptı ve labaratuvar incelemelerinde hata yapıldığını duyurdu.

Rektörlük tarafından yapılan yazılı açıklamada yazılı açıklamada "Raporların incelenmesi için rektörlüğümüz tarafından kurulan komisyon, süreçte usul ve deneysel kurgu hataları olduğunu saptamıştır" denildi.

Sonuçlar teknik olarak geçersiz olduğunu duyuran İTÜ, sorumlu kişi hakkında soruşturma başlattı ve açığa aldı.

Öncesinde bir açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, princin GDO'lu olmadığını labaratuvar sonuçlarında hata olduğunu söyledi. 

Kamuoyunda pirinçle ilgili yer alan tartışmalarda, bir üniversitenin laboratuvarından kaynaklanan yanlış teşhisin olduğuna işaret eden Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onun da bugün, yarın açıklamasını yapacaklar muhtemelen. Dünyada ticarete konu GDO'lu pirinç üretimi zaten yoktur. Orada bir tozlanmadan, bulaşmadan ibaret bir şey vardır. O da pirincin içeriğiyle ilgili, ürünün kendisiyle ilgili değil.

Orada bir yanlışlık var. Onun açıklanmasını biz üniversiteden bekliyoruz, yanlış yapıldığına dair. Onun üzerinden maalesef medya da kamuoyu da yanlış bilgilendi. Sanki böyle bir şey tespit edilmiş, doğruymuş gibi. Bizim oradaki tutumumuz çok açık ve net. Vatandaşın kafasını karıştırmaya kimsenin hakkı yok."

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA