Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

İyi insanlar ülkesi “1”

28 Mart 2015 Cumartesi 11:48

Halk arasında tartışılan konulara, gerçek gündem demek doğru olur. Ama halk katıksız boyutta iyidir bu ülkede. Konusu da evde başka sokakta başkadır.

Bunun dışında siyasetin özgün bir  konusu olabilir. Bir de medyayı, bunlarla ilişkilendirelim, derim ama, en saçması o olur. Çünkü, dönme, çelişki, kıvırma, yalan, doğru, kırmızı, beyaz, yeşil, sarı, tüfek, tank, general, er, amir memur canbaz, şahbaz, şah, mat, fili yoksa da; hortumun ağ babası var. Var da var. Hepsi bir arada. Tıpkı; komün yaşamın sınıfsızlığı gibi; tık yok. Halktan değil; kocaman kocaman kurumlardan. İş adamı ya para sayıyor ya da başka bir kafaya bağlamış. Bir merkeze tapınma var sanki. İbadet için de değil; beceriksiz bir tiracet için. Beceriklilik var elbette. Onu yazarsam, ayıp olur!Ulaşma var, kavuşma var. Kayırma var. Bulaşıklık hali galiba.
Ele bulaşıyor, yüze bulaşıyor. En sonunda, birbirnin üzerine silerek örmeye çalışıyorlar. Halının altındaki pislik falan hikaye. Adama babasından mitas kalsa, onu harcarken bile akrabalarından utanır. Bir nefret var akla karşı. Çünkü salaklıktır komplex. Yapacak hiç bir şey olunan bir hastalık salaklık. Ve bulaşır. Körlük gibi. Masmavi gözleri olan binlerce kadın var ama. Mualla başkadır. Her zaman. Muallayı mualla yapan gözleri değil; belki dik göğüsleri, ince beli ve en önemlisi, kimsenin bilmediği ve görmediği yerlerdeki, tork seviyesi.

Ahlaksızlık gibi. Çal, yalan söyle aldat ama çaktırma. Bien bilsin.O zaman, orada bir hoşluk ve bolluk oluşur. Harcarsın mirası veya senden önce sana devlet diye bir kurumun bıraktıklarını. Ve böyle, çalsın sazlar; oynasın kızlar gezegeni yaratırsan; medyanın normal bir gündemi olamaz. Çünkü aynı zamanda, bu saydıklarımın hepsi lay lay lom hep beraber bir gündem oluyorsa, sapıklık fışkırma hali almıştır. Ya da kaçak biletle, sirke doluşmak gibi bir manyaklıktır bu. Herkes gücü yeten hayvana saldırır. Kaplan aç kaldığı için seyircileri yer ve sirkin sonu gelir. Bu durumda elbette devlet içinde veya dışında da olur. Birileri nöbet bile bekler. Hiç farketmez. Can dediğin mal gibi verilir alınır. Kaldırın elleri, hop kalksın. Şimdi de ölün. Ölsünler. Maç geyiği gibi cinayet haberi olur medyada. Sayılara takılmamak gerekir. Kokuşma başlayınca. Devlet iyi yönetildiği zaman sa keyif olur o alemde.

Devletin bazı önemli kurum ve kişilerine sayalım. Cumhurbaşkanı, Genel Kurmay Başkanı, normalde Başbakan. Devam edelim; bakanlar, orada biraz duralım. Sonra Adalet Sitemi; yani Adalet Bakanı akla gelir. Başkan da olur. Farketmez. Huzurun adreslerine çıkacak sanırsın, bu makamları. Sen oralara çıkamadan da anlayamazsın. Nasıl bir iş o?
Sağlık Bakanı vardır, hani en sona da Eğitim ve Ekonomi bakanlarını koyalım. Çok da gereği yoktur aslında, ama başrol oyuncusu olmadan olmaz diyelim.
Sırasıyla bakalım diyemiyorum. Başıma ne geleceğine emin değilim. Blues söylerken işi uzun havaya ve oradan ağıt havasına sokmak istemem.

Cumhurbaşkanı; az biraz, çok minnacık veya hani olmaz ama belki ne bileyim sert gibi( çok korkarak yazınca böyle oldu). Ancak şimdiye kadar gördüklerimize benzemiyor. Övmek veya yermek için söylemedim ama farklı ve anlayamayana oldukça acayip. Ben şahsen öyle düşünmüyorum. Ama yazmam da. İyi diyelim; iyi olsun.

Başbakan; stratejinin uzmanı. Önemli zamanlarda sessiz, yıpratıcı olmak istemeyen, güleç ve öyle zararsız; ani dış gezilere giden ve boşluğu hemen anlaşılamayan bir insan. Allah başımızdan eksik etmesin; koskoca profesör. Güleç, şeker şerbeti kıvamı; biraz parçalı bulutlu. Yağacak gibi de güneşi görünce kaybolan, yaz havası tadında. Böğürtlen ile Dut gibi, acele edilmezse, bozulacak bir hassasiyeti var. Ona da iyi diyelim. İyi olsun.
Adalet Bakanı; hukuk çalışanları ve güvenlik güçlerini titizlike inceleyen ve sürekli yerlerini değiştiren. Bu değişiklikleri yaparken, sadece oradan oraya değil; içerden dışarı ve dışardan içeri alan, bir karar verici. Sanırım şeker de bir karakter. Terör örgütü; evet böyle bir örgüt var da diyemiyorum ülkede. Daha doğrusu var gibi.  Bir var bir yok. Örgütün lideri var; ancak parlemantoda sağlam temsilcileri de var. Artık izninizle bari orası için iyi demeyim; kötü de demeyim. Vallahi şu an ne diyeceğimi bilemdim; Bahçeli ağzı da yapıp; ip atma atlama boşluğunda sallamayım. Ama olmuyor be hacılar. Oy oy oy ,veya of of of. Ne diyorsanız, başka deyin gari. Kılçık takıldı kaldı. Burdan çıkış zor sanki ha!

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA