Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

İyi insanlar ülkesi (2)

29 Mart 2015 Pazar 19:13

  Garip bir iyi niyet ve bilgisizlik yüzünden hırt insan bolluğunun, yeşermeye devam ettiği bir kara parçası olmak, bir beceriyse. Becerdiler diyelim. Memnun olanlar adına. Ayıp olmasın, becermek derken kastettiğim yetenek ve aklın yanyana gelmesidir. Yoksa. Bazı malların anladığı; tecavüzün sempatikliği değil. Ve burada bitmeyen ve asla bitmeyecek bir terör durumu vardır. En keskin ve acımasız haliyle. Orta Doğu burası. Kolay değil, din başrolde, sonrası petrol, uyuşturucu silah ve kan. Örgütler kaynar burada. Her saniye, ay, gün dakika. Yenisi çıkar.

O örgüt dünyanın süper gücü Amerikan devletinin, şu an gözbebeği olur. Olmazsa, başkası olur. Yarın bir başka ülke terör yapar.. Demokrasi için devletlerle savaşılır gibi durur hayat. Fakat bir yerden de parayı bulur. Savaşansa, yine yoksuldur. Tıpkı ölen gibi. Ama sorunun adı terör örgütüyle ilişkilendirilirken, tam söylenmez. Ayıp gibi, ölenlere şehit demekse, çok onur verici sanki. İnançlara saygı duy diyenler olur. Olalım olmasına da. Sen de azcık kafa yor. Ölmek için değecek şey, sana anlattıkları değilse ya?
Mantık bu! ideri vardır o örgütün, o da garip bir statü sahibi. Ama hapiste. Hapiste de; sadece örgütle değil; tüm ülke halkıyla iletişimi var. Önemli zamanlarda, sosyolojik analiz ve yorumları alınmakta. Hemen hemen her yıl seçimlerden önce, bir açıklama yapar. Barıştan bahsetse de bir türlü, olmasını engelleyenleri aşamadılar. Koskoca devlet yöneticileri, bir varmış bir yokmuş dercesine. “Haberim yok” yani var. Ne diyorlar? Ölüyoruz ama iyi insanlarız. Yetti artı ya! Öldüren sadece terör de değil. “Hepsi mi bunların iyi, diyen de yok”. Korkular var. Aynı şey hergün. Bitmiyor bu darbe hayaletleri. Terör belli, insan yaşamlarının yitişi de. Sadece hükümetler değişiyor. Sadece son 10 yılın meselesi değil bu. En yakın muhatabı aslında Genel Kurmay Başkanı. O da çoğu durumdan, haberim yok diyor genelde. Hepsi sanırım iyi insanlar.
Genel olarak ülkeden, bir; darbe, iki; kandırılma üç; haberim yok söylemi var. Terör örgütü de buna dahil. O da uyum sağlamış duruma. Dağlardan beyaz güvercinler yükseliyorsa da gören yok.
Yalnız,  Genel Kurmay Başkanı, en son terör örgütü ile ilgili kaygıları olduğunu söyledi. Ben şahsen, ne dedi tam anlamadım. Galiba, terör örgütü meşrulaşabilirmiş. Ne demekse o? Şu an görüşmeler yapılıyor. Neyse sustuk ve anladık diyelim. Ama iyi bi şey diyelim. Değmez! Sürece mantar oldun derlerse, çöker, yiter gideriz. Valahi değmez, billahi değmez.
Polis var, memlekette. Daha bir yıl önce darbe yapacak insanları engellenmiş. İyi mi; galiba iyi.
Asker var. Kafasına çuvalı yemiş oturmuş aşağı. En yetkilisinden, en rütbesiz az olana kadar, haksız yere içeri atmışlar. Tık çıkmamış. Direnme dedikleri Gezi’deki üç beş ağaç sevdalısı kadar da olamamışlar. Olamaz da. Çünkü biri sistemin içine yerleşmiş. Diğer, dişliler arasında ezilmekten canı yanmış. Biri yasalarla sınırlı, diğer canı yandığı zaman, çok feci. Yeter ki aklı ve kalbini aynı anda sarsma, sorun yok ülkede. Organize olan bir güç var, sapık. Çünkü bağları var. Kopamaz, kopturamaz.
Hukukçular, var. Bazıları veya çoğu; adamına göre karar alıyor. Kimse ama kimse, hukuk sistemine teslim olmaya istekli değil. Yakalayan, yakaladığını esir almaya çalışıyor. Güven mi? Onu ben hiç yazmayım daha iyi.

Tecavüz edene neredeyse, teşekkür edilecek nitelikte kararlar alınmasına büyük bir duyarsızlık. 10 tane şerefsiz, adi adam; bir kızın ırzına geçiyor. Kararlar var, kız da isteklilik eğilimi varmış diye. Akıl tutulması değil de yazmak terbiyesizlik olur onun için bun şimdilik kafa didiklemek diyelim.
Öğrenci var ülkede. Ezberci belli bir seviyede, pikniğe gidercesine çoluk çocuk gösteri yapabiliyor. Kedilere öğretilen saygı, yerlere tükürme kadar da toplumsal değil. Son derece bireysel ve dikta bir yaklaşım.

Eğer fidanlar; abartıp, gelecek özgürlük derse; beynine beynine yiyor fişek veya mermiyi. 35 kişi vık diye ölüyor;mermisiz; grip yüzünden. Sağlık Bakanı nerede? Üzgün, iyi kalpli bir insan belkide. Bu kadar iyi kalpli ve Allah kitap lafını dilinden düşürmeyen toplumda. Kopukluk nerede? Elimizle koymuş gibi biliyor ama acıdığımız halimize, böyle böm böm  bakmaya devam edeceksek, biz aslında kendimize iyilik yapar da olmaz mıyız? Tam da emin değilim aslında..

İliklerine kadar, kılcal damarlardan girercesine, din adı altında, korkaklık ve tapma ve de itaat etme şırına edilirken, halklara; garip bir uygulama yapılıyor.
Allah’ın buyruklarını, bize başka insanlar araya girerek anlatıyor. Neden? Çünkü Allah’ın emirleri, hırsızın, yalancının, sapığın işine gelmiyor.
Bunun için halkın güvendiği, yüksek fiyatlı bazı sahtekarları araya sokuyor; emperyalisler. Belki de ajanlar ve lobiler. Ve o tüccar dinciler(tıpkı tuhafiyeci tıpkı, demirci gibi), halkı kandırmakla meşgul. Bir tanesi çıkıp demiyor ki; Ya kardeşim sen kimsin; Allah o sözleri söylerken, anlaşılmasının zor olduğunu görememiş mi? Sen benimle Allah’ın arasına girme şarlatan. Defol çık git  aradan demiyor.Deesi için her türlü, oluşum var. Allahı ve dinin ahlak yönünü öğretip evdirmek yerine cehennemle korkutmak daha fonksiyonel. Çünkü, korku insanı cahil bırakır, sevgi ise bilgiyi getirir.
örevleri de haklı kandırmak olanlarsa, artık medyada dükkan açmışlar.
Ancak, aniden benzin bitti.Köpeklerin ne zaman havlayacağını bilenler çıktıysa; dönüş yok. Kredi kartına taksit yok, gibi bi şey bu. O zaman, haydi bakalım taban vay.
Bir de bu arada muhalefet var. İyi dir kötüdür. Başarısızdır veya değildir. Ancak Allahın aşkına, hangi özgürlük güvencesinde, hangi hukuk koruması ve hangi halk yığınlarıyla; kim nasıl örtüşecek? Sorun Milliyetçilik ve Bölücülüğün ayarsızlığının, sömürü ve baskıyla sevişmeye çalışması. Kesinlikle bu iş güönül rızasıyla olamaz. O yüzdendir ki tecavüz kaçınılmazdır. Arkayı sağlama aldın aldın. Yoksa iş kötü. Halka pasif, muhalefete beceriksiz demek işin en kolayı. Asıl arkayı sağlama alacak, bir kişi değil, ahlak ve hukuk parametrelerinin, düzgünlüğü eksik.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA