Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İzmir Güzeli böyle yakaladı
08 Nisan 2013 Pazartesi 15:36

'İzmir Güzeli' böyle yakaladı

Polis, internet üzerinen, "İzmir Güzeli" rumuzuyla bağlantı kurup, yakaladı. Mahkeme çete üyelerine rekor hapis cezaları geldi...

Konya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, internet üzerinden ’İzmir Güzeli’ rumuzuyla iletişim kurup yakaladığı suç örgütü elebaşı 39 yaşındaki Mert Ali Alnargun ile yardımcısı olduğu ileri sürülen 48 yaşındaki Lokman Kaya bin 530’ar yıl, diğer 57 sanık ise 1 ile 915 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Çıkar amaçlı suç örgütünün, hazırladığı sahte kimliklerle değişik illerde işyeri açtıktan sonra, bankalardan çek koçanı alarak piyasaya sürdüğü yönde ihbar alan Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Polis, 10 aylık takibi süresince örgütle ilgili bilgilere ulaşabilmek için birçok taktik uyguladı. Örgütün elebaşı olduğu öne sürülen Mert Ali Alnargun’un Messenger (MSN) adresine ulaşan polis, Alnargun ile ’chat’ yaparak irtibata geçti. Örgüt elebaşının kızlara olan düşkünlüğünü öğrenen polis, MSN’de ’İzmir Güzeli’ rumuzuyla örgüt elebaşıyla yazıştı. Mert Ali Alnargun, kadın zannederek chat yaptığı polise, belinden çıkardığı tabancaları kameradan gösterdi.DUBAİ’DE TATİL YAPMIŞ

Polisin takibi sırasında Mert Ali Alnargun’un bir örgüt üyesiyle birlikte Dubai’ye gittiği, buradaki ’Yelken Otel’ olarak bilinen 7 yıldızlı Burj El Arab Oteli’nde bir hafta kadınlarla tatil yaptığı ortaya çıktı. Alnargun’un Dubai’de iki kişiyle irtibata geçtiği, bankacılık işlemlerinin Türkiye’den daha kolay olduğu Dubai’ye de işleri kaydırmayı planladıkları ve hazırlık yaptıkları ortaya çıktı. Polisin bazı kişileri sahte belge ve çeklerle yakalaması üzerine örgüt birbirine düştü ve bu sayede teknik takipte birçok delile ulaşıldı. Çete üyelerinin çoğunun elebaşı Alnargun’un hemşerisi olduğu, örgüt üyelerinin şebekenin ikinci adamı ve finansörü olduğu öne sürülen otel sahibi Lokman Kaya’ya ’Kral’ olarak hitap ettikleri belirtildi. Örgüt üyelerinden birisinin ’İnsanlar Nasıl Kolay İkna Edilir’ adlı kitabı okurken gözaltına alındığı, örgüt üyelerinin, Kurtlar Vadisi dizisinin hayranı olduğu, Alnargun’un da evini dizideki Polat Alemdar’ın evi gibi döşediği ortaya çıktı.

12 İLDE OPERASYON

Yapılan takibin ardından 22 Mart 2008’de 12 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. ’Kapan’ adı verilen operasyonda 56 kişi yakalandı. Farklı illerde yapılan operasyonla ilgili yürütülen farklı soruşmalar tek dosyada birleştirilince şüpheli sayısı 5’i kadın olmak üzere 98’e çıktı. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı’nın hazırladığı 668 sayfalık iddianame, Özel Yetkili Adana 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede 99 ayrı dolandırıcılık olayıyla suçlanan çete üyelerinin, hırsızlar tarafından çalınan çeklerini bulmak için silahlanarak araştırma yaptıkları, hırsızlarla girdikleri silahlı çatışmada bir çete üyesinin yaralandığı bildirildi.

’SUÇUM YOK’

Yaklaşık 4 yıl süren yargılamanın ardından sanıklar karar duruşmasına çıktı. Sadece tutuklu 11 sanığın katıldığı duruşmada çete elebaşı Mert Ali Alnargun "Ben kesinlikle herhangi bir örgüt kurmadım. Örgüt yöneticisi de değilim. Buna dair dosyada hiçbir delil de yoktur. 5 yıl 9 gündür tutukluyum" diyerek tahliyesini ve beraatını istedi.

Sanıklardan Behiç Altuca da savunmasında "2003 yılında Malatya’da ben, Mehmet Öztürk ismini kullanarak ve yanımdaki Lokman Kaya’nın yakını olan İzzet Kaya ile İbrahim Yazıcı adıyla şirket kurduk. Bizi oraya bu işin başındaki asıl kişi olan Lokman Kaya ve yanında Mert Ali Alnargun gönderdi ve bizden bu şirketi kurmamızı ve alınan çekleri de kendilerine göndermemizi istediler. Biz de bunu yaptık" dedi.

ASIRLIK CEZALAR

Mahkeme heyeti, sanık Mert Ali Alnargun’u ’Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik’ suçlarından, Lokman Kaya’yı ise ’Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, dolandırıcılık’ konularındaki 99 ayrı suçlarından bin 530’ar yıl hapis cezasına çarptırdı. Çete üyesi 57 sanığa ise 1 ile 915 yıl arasında hapis cezası verilirken 39 sanık delil yetersizliğinden beraat etti. Mahkeme heyeti ayrıca, tutuklu sanıklardan 4’ünün aldıkları cezanın miktarı ve tutuklulukta geçen süreyi dikkate alarak tahliyesine, tutuksuz sanıklar Lokman Kaya ile birlikte 3 sanığın tutuklanmasına karar verdi.

EN ÇOK 36 YIL YATABİLİR

İnfaz Yasası’na göre bu kadar yüksek ceza alan hükülüler en çok 36 yıl hapis yatıyor. Hapisteki durumlarına ve çıkması muhtemel aflara göre, infaz yasasının leyhlerine bazı hükümlerinden de yararlanabiliyor. Bu nedenle, kaç yıl hapis yatacakları en başta belirlenemiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA