Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İzmirliler Diyanete fena kızdı
26 Mart 2013 Salı 17:29

İzmirliler Diyanet'e fena kızdı

Diyanet İşleri Başkanı'nın "İzmir farklı bir dindarlığı var" sözleri büyük öfke yarattı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “İzmir'in farklı bir dindarlığı var. Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var." dedi. Bu sözler medyada ve sosyal paylaşım sitelerinde büyük tepki çekti. Tepkilerin büyümesi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, Görmez'in sözlerine açıklama yapmak zornuda kaldı.

Görmez, “İzmir'in farklı bir dindarlığı var. Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var. Öyle olduğu için tasavvuf profesörünün, irfan geleneğinden geçmiş birinin İzmir'e müftü olarak atanması tesadüf değil” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, küresel siyasetin aktörleri marifetiyle insanlığın üçte ikisinin kalbine İslam korkusunun salındığını belirtti.
İzmir'deki din görevlileriyle bir araya gelen Görmez, kentin manevi hayatını din görevlileriyle yeniden ayağa kaldıracak, işe ehil bir kişiyi şehre müftü olarak atadıklarını dile getirdi.

İl Müftülüğüne atanan Ramazan Muslu da İzmir'de yapılacak çok iş olduğunu belirterek, meslektaşlarıyla birlik, beraberlik içinde beklenene cevap vermek hususunda gayret göstereceklerini söyledi.

İzmir'in protokol camisi ihtiyacına dikkati çeken Muslu, bu konuda tüm yetkililerin desteklerine ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Muslu, din görevlileriyle ilgili boş kadroların ivedilikle doldurulmasını talep etti. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz'ın da katıldığı toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

CHP VE MHP'DEN TEPKİ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in İzmirli ilgili sözlerine CHP'den sanra MHP'den de tepki geldi. MHP İzmir İl Başkanı Necat Karataş, İzmir'de Türkiye'nin her ilinden gelenlerin yaşadığını vurgularken, "Hiçbir ilde bu sorgulanmazken İzmir'de neden sorgulanıyor? 20 Nisan'da gerçekleştireceğimiz 'İzmir Bayrak' mitingiyle İzmir'in inancının ne olduğunu herkese göstereceğiz. Milletimiz bölünmeye sevk edilirken, bir ve tek olan İslam inancı da mı ayrışmaya tabi tutuldu. AKP siyasetindeki bölücülükten sonra AKP bürokrasisinde de bölücülük kendini göstermiştir. Hükümetin İzmir ve İzmirli'ye düşmanlığı artık gün gibi ortaya çıkmıştır. Bu hatayı hiç yapmaması gereken bir kurum olan Diyanet İşleri'nin ve Başkanının hangi düşünceyle bunu söylediğini sorgulamak gerekmektedir" dedi.

MHP İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu da, Görmez'in yaptığı açıklamanın son derece talihsiz olduğunu söyledi. Tanrıkulu, Diyanet İşleri Başkanı 'enteresan uygulamalara' imza attığını öne sürerek şöyle dedi:

"Kendisi bundan bir kaç gün önce sosyal güvenlikle ilgili eşiyle anlaşmalı boşanan kadınların, babalarından maaş almalarının haram olduğunu da söylemişti. Sadece haram olan bu konu mudur. Bir sürü yalan yanlış işin, ihale yolsuzluk, cinayet, hırsızlıkların haram olduğunu niye söylemez? Gelelim İzmir'in dindarlığının farklılığına. Yani Ankara'da, İstanbul'da ve Türkiye'nin her şehrinde Müslümanlık farklı mı? Biz bilmiyoruz da Türkiye'de Müslümanlık her ilde farklı mı yaşanıyor? Diyanet işleri başkanının açıklaması son derece talihsizdir. Amacını aşmıştır ve her yöne çekilebilecek bir açıklamadır. Kendisini toplumdaki yaşanan yanlışları hakkında fetva vermesini diliyorum. Ülkede o kadar çok ihale yolsuzluğu, hırsızlık, cinayet ve ahlaki sorun varken İzmir'in dindarlığı ona mı kalmış?"

DİYANET'TEN AÇIKLAMA GELDİ

Diyanet İşleri Başkanı'nın sözlerinin medyada ve sanal alemde büyük tepki çekmesi üzerine bir açıklama yayınlayan Diyanet Mehmet Görmez'in sözlerine açıklık getirdi.
Diyanet’in açıklaması şöyle:
“Bugün bazı gazetelerde Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez’in İzmir ziyaretiyle ilgili yer alan haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez, İzmir’de din görevlileriyle bir araya geldiği bir toplantıda, şehrin, hizmet sürekliliği açısından genel bir değerlendirmesini yapmış, bu çerçevede Başkanlık hizmetlerinin sürdürülmesinde genellikle İzmir’in ihmal edildiğine işaret etmiş, bu hususta duyduğu mahcubiyeti dile getirmiştir.

Aynı çerçevede İslâm kültür geleneğinin en önemli kavramları arasında yer alan “irfan” kavramına da atıfta bulunarak, İzmir gibi çok kültürlü, çok boyutlu ilgi, bilgi ve duyarlılık eksenlerine sahip müstesna bir şehirde bu çeşitliliği kuşatacak yegâne dilin irfani bir perspektif olacağını vurgulamıştır.

Bilindiği gibi her ilimiz, her bölgemiz kendi içinde özel bir dindarlık formuyla bezenmiştir ve bu durum sadece din mütehassıslarının değil sosyal bilimcilerin de sıklıkla gözlediği bir husustur. Bu çeşitlilik hiçbir zaman bir kusur ya da eksiklik olarak değerlendirilemez. Aksine bu özelliğiyle her ilimiz tıpkı İzmir gibi, yüce dinimiz İslam’ın farklı mecralarda hayata dahil olan zenginleştirici özelliklerini yansıtmaktadır.
Hal böyleyken bugün bazı medya organlarına yansıyan söz konusu haberin akıl ve iz’an ölçüleri içinde kabul edilebilmesi mümkün değildir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA