Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Japonlardan rüya okuyan makina
05 Nisan 2013 Cuma 11:35

Japonlar'dan rüya okuyan makina

Bilim insanları, insan uyurken rüyalarını okuyabilen bir buluşa imza attı.

Japon bilim insanlarının iddiasına göre geliştirdikleri 'rüya yakalayan' program yüzde 60 kesin sonuç veriyor. Yakalanan rüyanın detayı Leonardo DiCaprio'nun filmi Inception'da (Başlangıç) olduğu gibi insanların rüyalarını yönlendirmek ve uyurken düşüncelerini çalmak kadar olmasa da oldukça çarpıcı bir buluş.


Japon uzmanlar araştırmalarının detayını Science dergisinde kaleme aldı. Uzmanlar üç gönüllünün beynini onlar uyurken MRI mkinesi ile taradı. Her 6 veya 7 dakikada bir onları uyandırıp rüyalarını tanımlamaları istendi. Bu süreç her gönüllünün en az 200 rüya hesaplamasına kadar sürdü. 

Uykulu bir adam uzmanlara "Gökyüzünde bronz heykele benzer bir şey gördüm, büyük bir bronz heykel. Bronz heykel küçük bir tepede bulunuyor. Tepenin aşağısında evler, sokaklar ve ağaçlar var" dedi. 

Bir diğeri "Bir yerde sandalye ile yatak arasına bir anahtar sakladım. Birisi onu aldı" dedi. 

Bu tanımlamalar analiz edildi ve her katılımcı için 20 kategoride kilit temalar saptandı. Kategori örneklerinin arasında erkek, kadın, araç, kitap ve araba da var. Bir sonraki aşamada ayık olan gönüllülere bu kategorilere uyan fotoğraflar gösterildi ve beyinleri bir kere daha tarandı.

Bilgisayar programı çabucak her kategori için beyin aktivitesi imzasının notasını çıkardı. Deneyin son aşamasında bilgisayar yüklenen bilgilerle gönüllülerin uyurken çekilen beyin taramalarını deşifre etmeye çalıştı. 

Sonrasında çok çarpıcı bir sonuç elde edildi. Program rüyadaki görüntüleri yüzde 60 kesinlikle tanımladı. Kyoto'daki ATR Bilgisayar Nörobilim Laboratuvarı'ndan araştırmacı Yukiyasu Kamitani bunun şanstan öte bir şey olduğunu söyledi. 

Bazı uzmanlar, gönüllüler deney süresince hafif uyku uyudukları için teknik olarak rüya görmediklerini belirtiyor. Ama araştırmacılar derin uykuda rüya görmekle aynı olduğuna inanıyor. 

ABD'li rüya uzmanı ve Harvard Tıp Fakultesi öğretim görevlisi Dr. Robert Stickgold rüyayı okuyan makineyi icat etmekten hala uzak olduklarını ifade ederek çalışmanın detaylarının da çarpıcı olduğunu söyledi. ABD'li uzman bu programın rüyanın içeriğini bu kadar detaylı gösteren ilk gerçek şey olabileceğini belirtti. (GAZETEPORT)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA