Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınların düşmanı “Meme kanseri”
07 Nisan 2016 Perşembe 11:52

Kadınların düşmanı “Meme kanseri”

Meme kanserinde erken teşhiste hastanın %95 oranında yaşama şansı bulunmaktadır.”Her kadın” meme kanserine yakalanma riskini taşır.

Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp  çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen kadınlarda ilk sırada görülen kanser türü Meme kanseridir. Bu kanser meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür.

Meme kanserinde erken teşhiste hastanın %95 oranında yaşama şansı bulunmaktadır.”Her kadın” meme kanserine yakalanma riskini taşır. Düzenli muayene ve kontrollerle bu risk gözlem altına alınabilir. Şöyle ki;

Yirmi yaş grubu, her ayın belirli bir döneminde kendi kendilerini muayene etmelidir. Bu kontrol sırasında meme dokusunda farklılık olup olmadığı araştırılır. Şişkinlik, yumru benzeri bir değişiklik saptanırsa derhal bir hekime başvurulmalıdır. Bir değişiklik saptanmasa da, üç yılda bir kez hekim tarafından muayene edilmelidirler. 

Kırk yaş grubu, kendi yaptıkları periyodik muayeneye ek olarak her yıl bir kez hekim tarafından muayene edilmeleri gereklidir. Ayrıca her yıl veya en az iki yıl arayla mamografi çektirmeleri gereklidir. 

Elli yaş grubu, kadınlar kendilerinin periyodik muayenelerine ve her yıl bir defa hekim muayenesine devam etmeli ve her yıl mamografi (meme filmi) çektirmelidir.

Bulgular:

 

Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesidir. Ancak, hastaların çok azında ağrı da belirtilere eşlik edebilir. Daha nadir olarak memede çekintiler, deride kalınlaşma, şişlikler, deride tahriş ya da bozulmalar ve meme ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi de dahil olmak üzere meme ucu belirtileri yer almaktadır. Sanıldığının aksine ağrı ve kanlı akıntı ileri evrelerde ortaya çıkmaktadır.

 

Erken tanı hayat kurtarır. Kendinizi ihmal etmeyin.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA