Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Kadir Topbaş'a mektup

06 Şubat 2015 Cuma 16:11

Sayın Topbaş, bu mektubu size hiçbir siyasi algılamanın gölgesine girmeden 40 küsur yıllık bir İstanbullu olarak yazıyorum.
Yazıyorum, çünkü benim gibi sıradan insanların bu şehirde yaşaması artık imkânsız hale geldi.
Bunun sebebi de bu dünya başkentinde son yirmi senede görülen müthiş yapılaşmadır.
Sayın Başkan! Lütfen şu İstanbul'un ilçelerine bir gidin, caddelerden, sokaklardan bir geçin...
Geçemediğinizi göreceksiniz.
Çünkü zaten dar olan yolların sağına soluna araçlar park etmiş. Çoğu da kaldırımlara çıkmış... Çift yönlü yoldan tek yönlü akım zor sağlanıyor...
Arabalarımızı koyacak yer bulamıyoruz. Çünkü artık İstanbul'un sokaklarını servis minibüsleri, kamyonetler, panel van tipli araçlar, kamyonlar; hatta ve hatta TIR'lar park alanı gibi kullanıyor... Bunlar, İstanbul'u açık otoparka çevirdiler ve bedava kullanıyorlar. Ticaret yapan bu araç sahiplerinden neden işgaliye parası almıyorsunuz?
Bunların yarattığı korkunç trafik İstanbul'da nefes almayı bile güçleştiriyor; ciğerlerimize toz ve duman doluyor.
***
Sayın Başkan, araç cehenneminin sebebi İstanbul'un müthiş bir çekim merkezine dönüştürülmesidir. Anadolu'da çiftini çubuğunu bırakan İstanbul'a doluşuyor.
Görüyorsunuz, imar işlerindeki hoşgörünüz yüzünden dört yolun kavşak üstüne bile AVM'ler kuruldu. Size bunların yerini ve adlarını saymaya bu sayfa yetmez. Yine otoyolların kenarları, yani yan yollar imara açıldı. Buraların kavşaklarındaki bir karışlık alanlara bile binalar dikildi. İnanmıyor iseniz E-5'ten geçerken lütfen sağa sola bir bakın...
Fatih Sultan Mehmet, 550 sene önce "Ormanımdan bir dal kesenin kolunu keserim!" dediği halde şimdi kitabına uydurularak ormanlık alanlar da yapsatçı villacıların işgaline açıldı.

Böyle böyle artık İstanbul makinelerden oluşan bir şehre dönüştü. Kaldırımlarında karınca sürüleri gibi insanlar... Müthiş bir pislik ve görgüsüzlük İstanbul'u içten içe çürütüyor.
***
Çözüm aslında sizin elinizdedir. Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanı'na ve Başbakan'a açmalısınız. Oradan Meclis desteği alabilirsiniz... Şehri yeniden tarihi kimliğine kavuşturacak bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var.

Lütfen İstanbul için imar işini yeniden düzenleyin. Artık yeni bina yapılmasına izin vermeyin.  Konutların altlarının ve bodrumların iş yeri olarak kullanılmasını yasaklayın. Sadece bu tedbir bile yüzbinlerce aracın zorunlu olarak sokaklardan çekilmesini sağlayacaktır.

Kadir Bey, siz ki İstanbullusunuz... Siz ki bu şehrin kutsiyetini iyi biliyorsunuz... Lütfen şunun bunun parti üstünden yaptığı baskıya artık baş eğmeyin. Bu kenti inşaatçıların yüksek rant alanı halinde böyle acımasızca talan etmesine son verin...
Son verin; vermez iseniz Hak katında büyük vebal altındasınız...

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA