Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kahve sizi ayıltıyorsa sakın içmeyin
19 Haziran 2013 Çarşamba 11:54

Kahve sizi ayıltıyorsa sakın içmeyin

Milyonlarca insanın sabahları "ayılmak" için en çok tercih ettiği şey kafein içeren kahve ya da çaydır. Ancak...

Ayrıca aşırı kafein tüketmek kan basıncını yani tansiyonu yükselten sebepler arasındadır. Bristol Üniversitesi'nden Peter Rogers, "Sürekli kafein tüketenler, kafeine bağımlı hale geliyor. Günün ilk kahvesinde belki sizi ayıltıyor olabilir ama ikinci fincanda aslında bir tekme yiyorsunuz. Sonuç olarak kafein özellikle yardımcı olmuyor." dedi.

 

KAHVE NEDEN "AYILTMAZ"

Kahvenin sizi ayıltmadığı kulağa garip gelebilir ama Profesör Rogers'ın araştırması bunu gösteriyor.

300 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada gönüllülerin yarısına yüksek kafeinli kahve, yarısına düşük kafeinli kahve verildi. Daha sonra gönüllülere teste girmeden 16 saat önce kahve içmeyi bırakmaları söylendi.

Gönüllüler daha sonra rastgele iki ayrıldılar ve bir gruba plasebo bir gruba kahve verildi. Araştırma sonucuna göre kahve içenlerin zihin açıklığında bir artış oldu ancak plasebo içenlerde de aynı derece etki yarattı.

 

NEDEN KAHVENİN İYİ GELDİĞİNİ DÜŞÜNÜRÜZ

Kafeinin adenosin ismi verilen bir beyin kimyasalını durdurma etkisi vardır. Normalde adenosin vücuttaki bazı reaksiyonların yavaşlamasına neden olur. Ancak kafein adenosinin hücrelere girişini engelliyor. Bu yüzden yavaşlama etkisi ortadan kalkıyor. Birkaç saat sonra ise kahve daha kötü etki ediyor. Hatta bazı vakalarda grip benzeri etkiler görülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA