Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanadalı siyasetçi Atatürkün sözlerini hatırlattı
04 Haziran 2013 Salı 12:15

Kanadalı siyasetçi Atatürk'ün sözlerini hatırlattı

Türkiye'deki Gezi Parkı protestolarına ilginç bir destek de Kanada'dan geldi.

Kanada’nın özerk bölgesi Quebec parlamentosunun demokrat üyesi Jamie Nicholls, protestocuları savunduğu konuşmasında Türkçe olarak Atatürk'ten alıntı yaptı.

İstanbul’un kalbi Taksim Meydanı’ndaki son yeşil alan olan Gezi Parkı’nı korumak için barışçıl bir gösteri başladığını belirten Nicholls, Türklerin daha iyi koşullarda yaşamak için gösteri yapma hakkını kullandığını belirtti.

Facebook'taki sayfasından da paylaştığı konuşmasında, "Barışçıl gösteri yapma hakkı demokrasinin esaslarındandır” diyen Nicholls, Türkiye’de yaşanan durumdan ve artan şiddet olaylarından kaygı duyduklarını açıkladı.

Nicholls’ün konuşmasının en can alıcı kısmı ise Atatürk’ten Türkçe alıntı yaptığı bölüm oldu.

Kanadalı parlamento üyesi “Ey Türkler unutma! Atatürk’ün sözleri: Biz Türkler ruhen demokrat doğmuş bir milletiz” cümlesiyle sözlerini tamamladı ve büyük alkış aldı.

 

Jamie Nicholls kimdir?

Mayıs 2011’de Quebec parlamentosuna Vaudreuil-Soulanges bölgesinden seçilen Nicholls doğal kaynaklar ve enerji konusunda çalışıyor.

 
Arı yetiştiricisi ve bankacı anne-babanın çocuğu olan 1971 doğumlu olan Nicholls, Quebec eyaletindeki Saint-lazare kentinde büyümüş. Kendisini 16 yaşından beri demokrat olarak tanımlayan parlamento üyesi, üniversitede görsel sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını peyzaj mimarlığında tamamış.Nicholls doktorasına ise Kanada’nın önde gelen üniversitelerinden McGill’de şehir planlama bölümünde devam ediyor.
 
Nicholls, politik duruşunu temiz çevreye verdiği öncelikle tanımlıyor. Aynı zamanda yeşil ekonomiye, toplu taşımanın geliştirilmesi konularına önem veriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA