Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Kanka Devlet

07 Temmuz 2015 Salı 10:59

Ülkelerin her birinin birbirinden farklı yöneticileri olabilir. Belgesiz ama sağlam dayanaklı fikir açısından; ülkelerin çoğunun bir tane yöneticisi var gibi.

Gibi mi yoksa aynen öyle mi? Elbette aynen öyle. Ancak, ben de demokrasi adlı emperyalist palavranın, 4-5 yıl da bir kez, sandıklı seçim masalına alıntı olmak istedim bir Bahçeli müstakillik adına. Bugünlerde çok hayır duası alıyordur!
Seçimlerin, soru sorma mantığı da aynı yıllardır. O mu olsun bu mu?
Faşist kafalı liderlerin çok hoşlanmadığı ama sormaya mecbur kaldıkları sorudur, geri kalmış ülkelerde seçim? Sonuç hiç değişmez.

Neyin seçimi? Sizi o partinin başına kim getirmiş, hepimiz biliriz de söyleyemeyiz. Olmaz! Hayat çok güzel. En az sevişmek kadar heyecanlı. Ölmekse, çok zor. Hele böyle arkanda kitle yoksa. Ve o kitle sağa sola yatmaya hazırsa. Özgürlüğü evinde görmemiş biri için neye bağırıp çağıracaksın?

Emperyalist bir gücün ezikliği, cehaleti ve bilgisizliğiyle sünepe ve korkak bir kaç bürokratik kafalı tüccar insanların elindedir siyaset ve para. Ve  oyuncak olmuştur temizlik ve insanlık tarihin içine edilirken. Canlı, şanlı, allı boyalı, dinli, bayraklı, ama hep bir gerekçeli, saçma sapan bir pislikle, üzerimize bulaştırlar her zaman. Sonunda yükselir panter kafalı sokak kedileri bir ömür vererek. Ağaçlardaki kuru dallardan yukarı bakmak çok hoşlarına gider, efendilerine hizmet ederken. Din ayrı dil ayrı. Hiç farketmez onlar için. Seçimle değil mi? Eeee. Susacaksın o zaman!

Hangi seçmen, o parti ve liderin söylemlerine göre veya programlarına göre oy veriyor? Yüzde birlik bir çoğunluk belki de. Belki o kadar da değil.
Askerlerin bir türlü seçim mekanizması dahil; ülke yönetiminden elini çekemediği bir ülkede, hangi siyasal parti, kimi temsil edecek.

Demokrasiyi baltalamış, ihtilal yapan bir adam nasıl bir ülkede Milliyetçi, hem de Türk milliyetçiliğini geliştirir?

Elbette bu bir aklanma mekanizmasıdır. Tıpkı diğer cunta liderleri gibi. Katilleri sosyalist olmayacağını da anlatamazsın. Atatürk’ün sizden en az 5 kere daha kişilikli ve akıllı olmasını da. Kime anlatamazsın? Emperyalistlere satılmışlara.

Sadece bizim ülkede değil; dünya genelinde siyasetçiler yaşlı ve muhafazakar  ve çoğu hayalci ama yalancı değil gibi duran insanlar. Değillerdir. Çünkü yalanın resmi belgesi yok. Olsa da yok . Varsa da olmaz olsun. Siyasetle boğuşmaktan kendilerini güncelleyememiştir liderler. Facebook kullananın kendini, yenilenmiş zannettiği amcalar dedeler. Komikler. Bunun yanında Twitter, Allahın belası veya değil. Ciddiye alınacak bir görüş bile olamaz. Geç hacı bunları geç!

Türk şirketlerinin, bazı geri kafalı genel müdürleri gibi.
Patronun mutluluğu ve kar odaklı, sünepe ama akıllı şeyler. En büyük korkuları; personel veya tüketicinin şikayet sayı ve yoğunluğunun artmasıdır.
Çünkü, iş patrona giderse koltuk gidecek.

Hani kasıtlı bir örnek olmasın,  kişisel bir kötülük içinde de değilim. Ama uluslararası isimlerin, içeriğine bak ülkede anla kimin için neyin mücedelesinin değer olduğunu.
Düştükleri zavallılığın sınırına bak, hep beraber. Kurumları geç, oradaki  insanın kişiliğine bak, neler yaptığına,sonda kurumlara bir daha bak. Cebindeki paraya karışma. Saygımız sonsuz işin o kısmına. Bize ne ayrıca.

Gezi Eylemleri ve  Penguen’i hatırla. Onu yayına sokan akıl değil. Kişiliktir. Yoksa akıl uçuk. Kesin orası. Heralde elekronik sistem sokmadı onu yayına. Tıpkı seçim öncesi. Halk Başkanlık İstiyor diyen, yalak medya gibi. Sorun akıl değil, şahsiyet. Onu yayına sokan Genel Müdür’e  ne oldu? Veya o salak başlıkları atan gezeteciler. Hiçbir şey olmasın değil. Olmaz.

Ahmet Hakan’dan çıkan soru, o kadar olacak? Mantık Penguen’se bir kurumda yayın politikası daha ileri gidemez. Ha, Halk TV’deki Şaban Sevinç; Ha, Mars dahil dünyanın herhangi bir platformunda ki Şirin Payzın. Ne fark var?

İkisi de yavaş düşünüp, aynı soruyu ardı arkasına sorarak, hız yaptıklarını sanabilecek kadar olabilmişler. Ama baktığında biri 200 yıldır başladığı noktada duran Şip şirin bir kız. Diğer Samsun CHP Millitvekili adayı Şaban Bey.

CHP, MHP,Halk ve CNN bir de Türk. Bence hiç olacak bir içsel yapı değil. Zaten hiç biri diğerine uymuyor. CNN ve Türk mesela. Ne oldu? CNNTÜRK. Oldu mu? Olur, araya Pengueni alırsan olur. Sizce gerçekten CNN’e Türk deyince oldu mu? Olmadı elbette. Atatürk’ü unutan CHP kadar oldu belki de veya Bahçeli MHP . Bu kadar olur her şeyin çakma Türk tipi.

Ortada ne bir haber var ne bir emek verilmiş televizyonculuk işi. Medya bugün aklı sıra siysete yön vermeye çalışıyor. Yandaş veya değil. Ne farkeder ki? Hukuk bitmiş köküne kadar. Ben Fettulah’a tapıyorum diyen biri çıksa, başına neler gelir? Tıpki Allah gibi adam diyen bir manyağa ne yapıldığına da baksak anlarız, zavalllığı. Saçma sapan sonuçlar. Askere küfreden adamlar, aynı şey başlarına gelince, ağlamaya başlıyorlar? Demokrasi adına güya seçim, bayrak, ezan, toprak, aynı aynı aynı.

Boş, boş konuşmalar bir daha bir daha konuşmalar. Yazık, Türk siyaseti de aynı. Demokrasi, özgürlük hepsi palavra çorbası. Pişiren de sıkılmadı yiyende.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA