Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kansere karşı 1 avuç böğürtlen
15 Mayıs 2013 Çarşamba 20:42

Kansere karşı 1 avuç böğürtlen

Türkiye'de yaygın olarak doğal ortamda yetişen böğürtlenin, kansere karşı koruyucu etkisinin yanı sıra kan şekerini de dengelediği, bu nedenle 'günde bir avuç'' tüketilmesi gerektiği bildirildi.

 Böğürtlenin, antioksidan ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğunu ifade eden doktorlar şunları söylüyor: Yaptığımız araştırmalarda böğürtlenin, bünyesinde barındırdığı antioksidanlar ve renk veren maddeler nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğunu saptadık. Böğürtlen, organik asitler, mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin bir meyve. Özellikle bitkilerde bulunan flavanlar açısından zengin olan böğürtlen, kansere karşı adeta kalkan görevi üsteniyor. Ayrıca kanı incelterek kan şekerini dengeleyen böğürtlen, diyabet rahatsızlıkları olan hastalar için önemli bir şifa kaynağı. Çok sayıda özelliği dolayısıyla günde bir avuç böğürtlen yenmesi, sağlık açısından son derece yararlıdır.''
CİLDİ YENİLİYOR
Yapılan bazı araştırmalarda böğürtlenin cildi yenileyerek canlılık sağladığının da saptandığını ifade eden Prof. Dr. Türemiş, bu yönüyle de kozmetik sanayisi tarafından değerlendirildiğini kaydetti. Prof. Dr. Türemiş, böğürtlenin sindirim sistemi ile kalp damar rahatsızlıklarına iyi geldiğinin bilindiğini, özellikle hasadın başladığı bugünlerde taze ve ucuz bir şekilde tüketilmesinin yararlı olduğunu bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA